Şifalı Mağaramız Karaca Mağarası

Eski çağlarda barınak olarak kullanılan mağaralar.

Günümüzde de yapıları itibariyle ve şifa dağıtmasıyla dikkatlerimizi üzerine çekmektedir. Ülkemizde çok sayıda mağaralar mevcuttur. Bunların önemlileri arasında gelen Karaca Mağarası günümüzde astım hastalıklarına karşı yardımcı olmamıza da yardımcı olmaktadır. Karaca Mağarası, Gümüşhane ilimizin Torul ilçesine bağlı olan Cebeli köyünde bulunmaktadır. Mağara yapısı itibariyle sarkıtlar, dikitler, sütunlar, desenli duvarlar, mağara incileri, traverten basamaklar, mağara çiçekleri ve bunlar gibi birçok doğa harikalarını görebilirsiniz.

Gümüşhane iline 16 kilometre uzaklıkta bulunan mağara. Geçen yıl yaklaşık 52 Bin kişilik ziyaretçi gelmiştir. Mağaranın 30.000 yılda oluştuğu sanılmaktadır. Mağara denizden 1550 metre yüksekliktedir. Tüm solunum hastalıklarına, bunların başında olan astım hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Kolay ve refah bir şekilde solunum yapabilecek ortam mevcuttur. Karaca mağarası içerisinde akarsu içermemektedir. Zamanla tavandaki çatlaklardan düşen sular çeşitli damlatası şekillerini oluşturmuştur. Mağarada 1 metre boyunda havuzlar bulunmaktadır. Ulaşım imkânı ise kolaydır, Gümüşhane Anayolu güzergâhının 12. kilometresinden kuzeye ayrılan yolu takip etmenizle rahatça ulaşabilirsiniz.

Gümüşhane’ye yolunuz düşerse mutlaka Karaca Mağarasını ziyaret etmenizi öneririm.

Yazar: Mehmet

1 thought on “Şifalı Mağaramız Karaca Mağarası

    […] Gümüşhane tarihi kalıntılar bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. İl genelinde 2863 sayılı yasa kapsamında tescilli bulunan 24 adet camii, 5 adet türbe ve kümbet, 14 adet kale, 6 adet Minare, Höyük ve Peri Bacası, 6 adet Han ve Hamam, 6 adet mezarlık, 32 adet çeşme, 39 adet Köprü, 99 adet Kilise ve Şapel, 5 adet Okul ve Medrese, 7 adet Mağara, 2 adet Göl ve Şelale, 20 adet Sit alanı tarihi ve doğal değerlerimizdendir. […]

Bir cevap yazın