Şahane Ormanlarımız’dan Spil Dağı

Şahane Ormanlarımız’dan Spil Dağı

Kış ve Yaz Turizm’i için önemli yerlerden birisi olan Spil Dağı.

Manisa ve İzmir illerimizin şehirlerinin tam ortasında konumlanmakta’dır. Spil Dağı verilen bilgilere göre Gediz Nehri ovasının 59-60 metrelik düzeyden başlayarak 1517 metre yüksekliğe kadar ulaşılıyor. Dağın bitki örtüsü ise ormanlıktır ve dünyaca ünlü Manisa lalesi gibi endemik türleri olmak üzere çok sayıda önemli bitki varlığına sahiptir.

Muhteşem Spil Dağında çok sayıda da mağara mevcuttur. Spil Dağı şuan T.C. Orman ve su İşlerine Bakanlığına bağlı olup 1968 yılından beri Milli Park olmakla beraber. Övündüğümüz ormanların en güzel örneğidir. Bölgede at binmesini sevenler için At Alanı ve piknik alanları vardır. Konaklamak isteyen ziyaretçiler içinse çeşitli büyüklüklerle bungalov evleri bulunmaktadır. Fiyatları ise makul orandadır. Her bütçe için bungalov evleri mevcuttur. Bungalov evlerini istemeyenler içinse Hanımağa Çiftliği, Çadır ve Karavanlar ile’de konaklayabilirsiniz. Dağın fiziksel ve coğrafi imkânları ile çok sayıda spor yapabilirsiniz. Bunlardan bahsetmek gerekirse; bisiklet, yürütüş, yamaç paraşütü, mağara, off road ve kanyon’dur.

Şehrin görüntüsü, egzoz ve  kötü havalardan sıkılanlar için Spil Dağının o güzel temiz havasını içinize çekmeyi sizlere şiddetle öneririm.

Sibel

Bir cevap yazın