Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Suikasti Sonrasında Yabancı Turistlerin Tutumu

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un Suikasti Sonrasında Yabancı Turistlerin Tutumu

Rus vatandaşlarının Büyükelçi suikastinden sonra Türkiye’ye yapacakları tatil planları ile ilgili algıları değişti mi?

Rusya’da yapılan anket çalışmasına göre Rus halkının  bir çoğunluğu (% 46 civarında) Büyükelçi suikastinden sonra  Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulacağını belirtmiştir.  %50’lik  kesim ise bu suikastin Türkiye- Rusya ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceği görüşündedir. Hatta %5’lik bir kesim ilişkilerin daha da iyileşeceği düşüncesindedir.

Olumlu görüş hakim olsada halkın %75lik bir oranı Türkiye’de tatil yapmanın gerçekten tehlikeli olabileceğini düşünmekte ve tatil yapmayı düşünmemektedir. Ancak %6’lık bir kesim tatilin tehlikeli olmadığını belirterek %17’lik kesim ise kararsız olduklarını belirtmektedir.

Nitekim Türkiye’de yaşanan terör olayları yabancı turistlerin olumsuz algı oluşturmasına yol açmaktadır.

ATOR Rusya Tur operatörü birliği yetkilisi Maya Lomizde ise Büyükelçi suikastinin Türkiye talepli turları etkilemediğini dile getirmektedir. Ayrıca Türkiye’nin yılbaşı tatili için en çok tercih edilen 10 ülke arasına girdiğini belirten İcra direktörü Maya Lomizde 2017 yaz talepli turlarda da herhangi bir düşüsün olmadığını altını çizdi.  Türkiye’nin suikasta karşı alacağı tedbirler ile Turizmin kaderinin belirleneceğinin de belirtti. Bu tedbirler doğrultusunda talebin artabileceğinin altını çizdi.

 

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Türkiye’deki vatandaşlarını yeni yıl kutlamaları hususunda uyardı. Kalabalık ortamlardan uzak durmaları için büyükelçilikten açıklama yapıldı. O açıklamaya göre Amerikan vatandaşlarının özellikle turistlerin yoğun olduğu, yabancıların sık gittiği restoran, Avm, ibadethane, ulaşım merkezi vb. yerlerden uzak durmaları gerektiğini duyurdu.

 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Oleg Syromolotov tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’ye gitmek isteyen vatandaşlarının iyi düşünmesini, karşılaşacakları her riski iyi hesap etmelerini ve ondan sonra gitmeye karar vermeleri konusunda uyarıda bulundu. Terörist saldırılarını yaygınlaştığını ve neredeyse her gün terör saldırısının olduğunu belirten  Dışişleri Bakan yardımcısı bu açıklamasını Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikasti sonrasında yaptı.

 

 

 

 

 

 

Sibel E

Bir cevap yazın