Rumeli Feneri

Rumeli Feneri

 

Fener, İstanbul’da Sarıyer ilçesinde yer alan Garipçe köyüne 1,5 kilometre uzaklıkta bulunur.

Özellikle üniversite öğrencilerinin uğrak alanı olan Fener içerisinde 2 tane balık restoranı yer alır.  Fiyat konusunda oldukça uygundur bu restoranlar. Balıklar ortalama lezzetlidir.

Bir önceki yazımızda sizlere Garipçe köyünden bahsetmiştim. Garipçe köyüne uğradıktan sonra burayı da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Köye oldukça yakın bir mesafede burası.

 

Fener Karadeniz sularının İstanbul Boğazı ile buluştuğu ilk yerdir. Sahili kayalıklardan oluşmuştur. Bu kayalıklar Karadeniz’in hırçın dalgalarına siper olmaktadır. Gemiler için büyük bir barınağı var buranın. Fenerde asırlık çınar ağacı da bulunmakta.

 

 

 

Kırım savaşında Fransız ve İngiliz gemilerinin Boğaz ve Karadeniz girişini görebilmeleri için yaptırılmış yerdir. Fener içersinde Saltuk Dede türbesi bulunuyor. Vakti zamanında gemiler yollarını fenere dikilen mumlar sayesinde bulurlarmış. Mumların yaydıkları ışıklar ile yollarına devam ederlermiş.

Geçimini balıkçılıkla sağlayan halk denize açılmadan Fenere uğrayıp Saltuk Dede Türbesini ziyaret ettikten sonra denize açılıyorlarmış.

 

Rumeli Fener’ine nasıl ulaşabilirim diye düşünüyor iseniz, toplu taşıma aracı kullanacaksanız tek seçeneğiniz var. Hacıosman metro durağından kalkıp Sarıyer’den geçen 150 numaralı İETT otobüsünü kullanmalısınız. Kendi aracınız ile gidecekseniz Sarıyer’e ulaştıktan sonra tabelaları takip etmeniz yeterli.

 

Sibel E