Roma Eserlerinden Amasra Kalesi

Roma Eserlerinden Amasra Kalesi

Bartın ilimizin çilek tadındaki ilçesi Amasra’nın Roma döneminde inşası yapılan Amasra kalesi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Bizanslılar, Cenevizliler ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerin de onarım yapılarak günümüze kadar gelmiştir. Zamanında Denizcilik Okulu için yapılmış olan kale, 1976 yılında Kültür Bakanlığımız, müze ve yenileme çalışmalarına başladı ve 1982 yılına kadar bitirip Turizme kazandırmıştır.
Bu eşsiz kale iki kısımdan oluşuyor. İlk kısım Sormagir kalesidir ve Boztepe’de bulunur. Sormagir kalesi ‘Kemere’ adı koyulan bir köprü ile Amasra’ya bağlanır. Günümüz de bu köprü yıkılmakla karşı karşıyadır. Ancak 4 Mart da yapılan onarım ihalesi ile bu tehlike ortadan kalkmaktadır. İkinci kısım ise kalenin güneyinde bulunan Zindan kalesidir. Kalenin Kuzeydoğu ve Güneydoğu arasındaki surlarının uzunluğu verilen bilgilere göre 65 metredir. Güney surlarının uzunluğu ise 300 metredir ve 8 adet burç bulunmakta ve kemere köprünü olan bölümü ise büyük bir bölümü yıkılmıştır ve surların uzunluğu 200 metredir. Amasra’ya ziyaret edenlerin çoğunun gözdesi haline gelmiştir Amasra Kalesi.

Amasra hatırası ve ya hediyelik eşya almak istiyorsanız Amasra kalesine çıkarken Çekiciler Çarsından yöreye özgü el sanatları alıp sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Sibel

Bir cevap yazın