Rize’de Ne Yenir?

Rize’de Ne Yenir?

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Rize, Karadeniz mutfağının en güzel örneklerinden biridir. Balıkları, karalahanası, tatlıları, çayı ve kendine has bir çok lezzeti ile mutlaka tanımanız gereken bir mutfaktır. Buraya yolunuz düşerse, özellikle şehrin meşhur taptaze balıklarının tadına bakmanızı öneriyoruz. Rize’nin merkezinde en lezzetli balıkları yiyebileceğiniz birçok lokanta bulunuyor. Peki, Rize’de ne yenir? Bu mutfağın öne çıkan yöresel lezzetleri nelerdir?

Rize Kavurması

rize-mutfagi-yoresel-yemekleri-

Adından da anlayabileceğiniz gibi Rize’ye has bir lezzet olan Rize kavurması, şehre ziyarete gelenlerin bu mutfağı tanımak için mutlaka denemesi gereken lezzetlerden biridir. Daha önce yediğiniz kavurmalardan farklı olduğunu yediğinizde anlayacaksınız.

Muhlama

rize-mutfagi-yoresel-yemekleri-2

Rize’nin nesi meşhur sorusuna vereceğimiz cevaplar arasında muhlama da yer alıyor. Farklı yörelerde de yapılıyor olsa da, Rize’de yapılan muhlamanın tadı da bir başka.

Rize Pidesi 

rize-mutfagi-yoresel-yemekleri-3

Türkiye sınırları içinde yiyebileceğiniz en güzel pidelerden biri olabilir. Ortasında döner, et gibi tatlar ile hazırlanan bu pide, yolunuz buraya düşerse mutlaka denemeniz gereken tatlardan.

Laz Böreği

rize-mutfagi-yoresel-yemekleri-4

Deniz mahsullerinin yanı sıra Rize mutfağında hamur işlerine de sıkça rastlayabilirsiniz. Onlardan biri de meşhur Laz böreği. Ülkenin her yerinde bu isimle anılan bu böreğin tadı damağınızda kalacak.

Pekmezli Kabak Tatlısı

rize-mutfagi-yoresel-yemekleri-5

Kabak tatlısı Rize’de oldukça meşhur. Pekmezli kabak tatlısı ise hem sağlıklı oluşu hem de lezzetli oluşu ile seçeneklerimiz arasında.

Hamsili Pilav

rize-mutfagi-yoresel-yemekleri-6

Rize mutfağı deyince onu atlamak haksızlık olur.

Mısır Ekmeği

rize-mutfagi-yoresel-yemekleri-7

Rize’nin yöresel lezzetleri arasında gelenekselleşmiş bir lezzet.

Kubra

Bir cevap yazın