Rize Bezi Dokumacılığı

Rize Bezi Dokumacılığı

Rize Bezi Dokumacılığı

Rize’nin en yaygın el sanatı dokumacılıktır. Rize bezinin meşhur olması ve günümüze kadar popülerliğini yitirmemesi bundandır. Kenevir ipinden dokunan bu bezler hemen hemen her ziyaretçinin ilgi odağı arasında yer almaktadır. mutlaka o bezler ziyaretçiler tarafından incelenir, satın alınır.

Teri çabuk kurutma özelliği olan bezler geçmişte büyük ilgi görmüş. Geniş bir pazara sahipmiş. Ancak, Cumhuriyet döneminde kenevir üretiminin giderek yerini çay üretimine bırakması ve dokumalarda pamuk ipliğinin kullanılmasıyla bezlerin nitelikleri de değişmiş ve İlde kenevir üretimine dayanan dokumacılık giderek azalmıştır.

 

Genel olarak “Rize Bezi” diye bilinen dokumalarda(feretiko bezi) daha çok kenevir ipliği, kimilerinde de pamuk ipliği kullanılıyordu. İl dışından sağlanan pamuk ipliği ile peştamal ve peçete, hayvancılıkla geçinen dağ köylerinden sağlanan yün ipliği ile “şal” denilen kaba kumaşlar dokunuyordu. Bu eski gelenek günümüzde tekrar canlandırılarak yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla halk eğitim merkezlerinde bu sanatı yaşatmak amacıyla kurslar açılmıştır.  Ham maddesi ithal edilen Rize bezleri, birkaç atölyede fabrikasyon olarak dokunmakta ve pazarlanmaktadır. Desenler oluşturulurken mahalli motiflerden yararlanılır.

 

Sibel E