Ramazan’da Gezilecek Yerler

Ramazan’da Gezilecek Yerler

11 ayın sultanı Ramazan ayı gelip çattı. Bir yandan orucunuzu tutarken, bir yandan da maneviyatı ile size huzur verecek birçok yer gezebilirsiniz. İstanbul bu konuda oldukça yoğun bir şehir. Türbeler, camiler, inanç merkezleri, evliyalar ile dolu bu şehirde Ramazan’da gezilecek yerleri sizler için derledik…

Sultanahmet Cami

ramazanda-gezilecek-yerler-7

Osmanlı dönemi denince İstanbul’da ilk akla gelen yerlerden biri Sultanahmet Cami. Hem turistlerin hem de yerli ziyaretçilerin büyük ilgisini çeken bir sanat eseri olan bu inanç merkezi, şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Eyüp Sultan Cami

ramazanda-gezilecek-yerler-6

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken bir diğer cami de Eyüp Sultan. Fatih Sultan Mehmet zamanında inşa edilen cami, şehrin önemli eserlerinden de biri.

Ortaköy Cami 

Ramazan ayında hem maneviyatınızı güçlendirmek hem de gitmişken Boğaz manzarasını doyasıya izlemek için bu mübarek ayda Ortaköy’de bulunan Büyük Mecidiye Cami’i ziyaret edebilirsiniz.

Gazi Osman Paşa Türbesi

ramazanda-gezilecek-yerler-4

Fatih Cami’nin avlusunda yer alan Gazi Osman Paşa Türbesi, Sultan 2. Abdülhamit zamanında yapılmış.

Telli Baba Türbesi 

ramazanda-gezilecek-yerler-3

İçinde yatanın kim olduğu tam olarak bilinmeyen bu türbe, yılın her dönemi Türkiye’nin her yerinden ziyaretçilere kapılarını açıyor.

Oruç Baba Türbesi

ramazanda-gezilecek-yerler-2

Özellikle Ramazan ayında İstanbul’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Oruç Baba Türbesi’nde oruçlar dua eşliğinde açılır. Burada yatan kişi ile ilgili çeşitli rivayetler vardır ve Fatih Sultan Mehmet döneminde yaşadığı bilinir.

Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi

ramazanda-gezilecek-yerler-

Kubra

2 thoughts on “Ramazan’da Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın