Prens Adaları (Büyükada)

Prens Adaları (Büyükada)

Bugün size Büyükada’dan bahsedeceğim.

İstanbul’da yer alan Büyükada Prens Adaları olarakta biliniyor. İstanbul açıklarında yer alan adaların en büyüğüdür.  Eski Yunanca adının Prinkipos olduğu bilinmektedir. Prinkipos Yunancada “Prens” anlamına geldiği için Prens Ada da deniliyor.

 

Birçok turistin gözde mekânı Büyükada bugün sizin için seçtiğimiz yerler arasında. Yerli ve yabancı turistlerin tercih noktası olan Büyükada doğal güzelliği ve tarihi dokusu ile büyük ilgi çekmektedir. Ulaşım için bisiklet ve fayton kullanılan adanın bana göre en güzel yanı bu uygulama. Resmi araç harici her türlü motorlu taşıt kullanımı yasaklanan Büyükada da muhteşem zaman geçirebilir bisiklet ve faytonlarla güzel deneyimler kazanabilirsiniz.

 

Ada içerisinde denize de girebilirsiniz. Denize girebilmeniz için pek çok plaj bulunuyor ada içerisinde. Bu plajlar; Eskibağ Plajı,  Halik Koyu Plajı,  Prenses Koyu Plajı, Yörükali Plajı, Nakibey Plajı Kumsal Plajı ve  Aya Nikola Plajıdır.

Adaya gelenler Reşat Nuri Güntekin‘ in evini de ziyaret etmeden geri dönmüyorlar. Lev Troçi’nin sürgün edildikten sonra yaşadığı Nizam Mahallerindeki ev ile ünlü yazar Reşat Nuri Güntekin‘ in Maden mahallesindeki evi adayı ziyaret edenlerin ilgisini çekiyor.

Ayrıca Adalar Müzesi de ilgi çeken bire başka nokta. İstanbul’un ilk çağdaş müzesi olma özelliğini taşıyan Adalar Müzesi adalardan binlerce yıl öncesine dayanan 20 bin belge, 6 bin fotoğraf, yüzlerce belgeleme çekimi, film sözlü ve tarihi kaynaklardan oluşan kuruluş kolleksiyonu ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

 

İstanbul’a bağlı adalar arasında en büyüğü olan Büyükada, aynı zamanda “Prens adaları” olarak da bilinir. Peki, Büyükada’da ne yapılır? Nereye gidilir? Ne yenir? Nerede kalınır? Hepsi bu yazımızda… Büyükada’da Ne Yapılır?

Sibel E