Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti

Antalya’nın Kemer ilçelerine yakın bir yerde bulunana antik bir kentten bahsedeceğiz bu yazımızda sizlere Phaselis (Faselis). Olimpos Beydağları Millî Parkı içerisinde bulunan çam ve sedir ağaçlarının arasında yer alan antik bir kent burası. Kemer’in yaklaşık 16 kilometre batısında.  Kemer’den 12 kilometre mesafedeki Tekirova köyü yakınlarında olan antik kent muhteşem doğası ve tarihi dokusu ile gözde yerlerden. Ayrıca muazzam bir plaja sahip.

Phaselis’in yani Faselis’in tarihi M.Ö 7. Yüzyıla dayanıyor. Pers, Büyük İskender, Ptolemaios ve Rodos Krallığı gibi önemli devletlere ev sahipliği yapmış. Bir süre de korsan Zeniketes’in hakimiyetinde kalmış bir yer burası.

M.Ö 42 yılında Bürütüs tarafından Roma’ya bağlanmış bu yer Bizans döneminde piskoposluk merkezi olarak kullanılmış.

M.Ö. 693 yılındaRodoslular burayı bir liman kenti olarak kurmuşlar. Antik kent Phaselis’in üç adet limanı bulunuyor. Ayrıca orta ve güney limanı bağlayan liman caddesi, caddenin deniz tarafına kurulmuş küçük bir tepeye sırtını dayamış tiyatro ile Roma hamamı, agoraları, tepedeki akropol, su kemerleri ve Hadrianus’un kenti ziyareti esnasında onuruna yapılan Hadrian kapısı görülmesi gereken yerler arasında.

 

 

 

 

 

 

Sibel E