Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri

Avanos/Nevşehir’de bulunan Özkonak Yeraltı Şehri, günümüzde şehrin önemli tarihi ve turistik alanlarından biridir. Nevşehir denince ilk akla gelen Peribacaları’ndan sonra bölgenin popüler yerlerinden biri olan bu yeraltı şehri, bölgeye gezi amacıyla gelenlerin görmeden geri dönmemesi gereken yerlerden. Pek çok yeraltı şehrine ev sahipliği yapan Nevşehir’de, yılın her mevsimi ziyaretçi ağırlayan ve bölgenin önemli turizm noktalarından biri olan Özkonak Yeraltı Şehri, Avanos’a 14 km uzaklıktaki Özkonak Kasabası’nda bulunuyor.

ozkonak-yeralti-sehri-3

Su kuyusu, hava bacası, sürgü taşları ve şırahanesi bulunan yeraltı şehri, günümüze kadar orijinalliğini korumuştur. İçine indiğinizde delikler oyulmuş olduğunu görebilirsiniz. Bu delikler, düşmana kızgın yağ dökmek amacıyla oyulmuştur.

ozkonak-yeralti-sehri-2

Avanos’a geldiğinizde Kırşehir yönüne doğru devam ettiğinizde, yaklaşık 10 km sonra Özkonak Yeraltı şehrine ulaşabilirsiniz. Yerleşim başladıktan sonra barınmak ve korunmak amacıyla yer alan tarihin izlerini incelemek insana büyük bir keyif veriyor. Hava tünelleri, sürgü kapılar ve çeşitli oyuklara bakarak geçmiş hakkında yorumlar yapabilirsiniz.

ozkonak-yeralti-sehri-

Müze olarak ziyaretçilere kapılarını açan ve yılın her mevsimi Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine ev sahipliği yapan yeraltı şehri; Nisan ve Ekim ayları arasında 08:00 ile 19:00 ve Kasım Mart ayları arasında 08:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veriyor. Yeraltı şehrini ziyaret ücreti ise tam ve öğrenciler için 10 TL. Müzekartınız varsa yılda 2 kez Özkonak Yeraltı Şehrini ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 

Kubra

Bir cevap yazın