Nevşehir Mutfağı

Nevşehir Mutfağı

Peribacaları ile ünlü Nevşehir, birbirinden lezzetli yemek, kebap ve tatlıları ile de geleneksel Türk damak zevkini yansıtan farklı tatlar ortaya koyuyor. Şehrin özellikle testi kebabı oldukça meşhurken, onun yanı sıra pidesi, tarhanası, ayva dolması ve daha birçok yemeği de bulunuyor. İşte Nevşehir mutfağı…

Testi Kebabı

nevsehir-mutfagi-yemekleri-7

Kapadokya denildiğinde ilk akla gelen şeylerden biridir testi kebabı. Yörede sıkça yapılan ve Nevşehirlilerin en sevdiği kebaplardan biri olan testi kebabı, kuşbaşı et ve sebzeler ile testi içinde yaklaşık 2-3 saat pişirilerek yapılır.

Kömbe

nevsehir-mutfagi-yemekleri-6

Genellikle “bazlama” olarak bilinen bu lezzet, Nevşehir mutfağında kömbe adıyla anılır. Genellikle kıymalı ya da sade olarak servis edilir. Kat kat hamuru ve yumuşacık kıvamı ile damaklarda lezzetli bir tat bırakır.

Hamur Köftesi 

nevsehir-mutfagi-yemekleri-5

Nevşehir’in en meşhur köftesi olan hamur köftesi; bulgur, soğan gibi malzemelerin hamurla buluşması ile yapılır. Üzerinde tereyağı ve salçalı sos ile servis edilir.

Omaç

nevsehir-mutfagi-yemekleri-4

Gaziantep gibi yörelerde de sıkça yapılan omaç, Nevşehir mutfağı ile de anılır. Pratik bir yiyecek olmasının yanında oldukça doyurucu ve lezzetlidir. Sade, patatesli, kıymalı ya da peynirli olarak hazırlanabilir.

Nevşehir Tavası 

nevsehir-mutfagi-yemekleri-3

Yine Kapadokya’nın meşhur lezzetlerinden biri. Bölgede en sevilen ve en çok yapılan etli yemeklerden biri olan Nevşehir tavasını yerinde yemek için Kapadokya’ya yolunuz düşerse bu lezzetin de tadına bakmayı unutmayın.

Zerdi Pilavı

nevsehir-mutfagi-yemekleri-2

Aside 

nevsehir-mutfagi-yemekleri-

Ayva Dolması 

pekmezli-ayva-dolmasi-tarifi

Kubra

Bir cevap yazın