Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü

nesin-matematik-koyu-İzmir’in meşhur köyü Şirince’de bir eğitim ve araştırma kurumu olarak kurulan Matematik köyü, Ali Nesin tarafından kuruldu. Toplamda elli beş dönümlük bir arazı üzerine kurulu olan bu köy, çocuklara, gençlere ve matematiğe ilgi duyanlara bu bilimi sevdirmek ve öğretmek amacı güdüyor. 2007 yılından bu yana faaliyette olan Nesin Matematik Köyüne özellikle İzmir ve başka şehirde bulunan okullardan da ilgi büyük. Buraya gelen çocuklar, ortamı çok seviyor, matematikle iç içe oluyor ve farklı bir dünyada kendini buluyor. Köye adım attığınız anda kendinizi sınırları olmayan bir dünyada gibi hissedeceksiniz.

Çeşitli ders ve araştırmaların yapıldığı, kamp ve seminerlerin düzenlendiği Nesin Matematik Köyü’nün temel hedefi, matematiğin korkulacak değil sevilecek bir şey olduğunu göstermek. Her türlü matematiksel etkinliği bulabileceğiniz bu eğlenceli köyde öğrencilere matematik dersi de veriliyor. Aziz Nesin’in fikir babası olduğu bir matematik köyü fikrinin, İzmir’in Şirince Köyü’ne 1 km uzaklıkta gerçeğe dönüştüğü 2007 yılından bu yana gençler burada matematik ile ilgili birçok etkinlik ve faaliyette yer alıyor.

nesin-matematik-koyu-2

Her ne kadar çocuklar bir matematik köyüne gezi düzenlendiğini ilk duyduklarında fazla heyecanlanmasalar da, bir çoğu buraya geldikten sonra hayatlarının en güzel gezisini gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Köydeki en önemli kural ise yemeklerin israf edilmemesi ve köyde bulunan ağaçlara ve hayvanlara zarar verilmemesi. Onun dışında herkesin eşit olduğu bir köy burası. Ali Nesin’in verdiği matematik dersleri eşliğinde çocuklar Nesin Matematik Köyü’nden ayrıldıktan sonra matematik ile daha içli dışlı, daha bir matematik sever olarak geri dönüyorlar.

Kubra

Bir cevap yazın