Muhteşem Rüstem Paşa Camii

Muhteşem Rüstem Paşa Camii

Kanunu Sultan Süleyman’ın vezirlerinden ve aynı zamanda Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın kocası olan Damat Rüstem Paşa tarafından yaptırılan Rüstem Paşa Camii Osmanlı Mimarisinin zenginliği açısından önemlidir.

Camimin mimarisini dünyaca ünlü Mimar Sinan tarafından, 1561 yılında inşasına başlanmıştır. Cami İstanbul’un, Tahtakale semtinde Hasırcılar Çarşısı içinde yer almaktadır.

Rüstem Paşa Camiye iki yandan merdivenle çıkılır. Caminin planı ise dikdörtgendir, merkezi kubbe kemerlerle dört fil ayağına ve sütunlara oturur. Son cemaat yeri altı sütunlu ve beş kubbelidir. Önüne sonradan kemerler, sütunlar ve ahşap çatılı, saçaklı bir kısım eklendi. Rüstem Paşa Camii’nin kubbe eteklerine kadar her tarafı çinilerle kaplıdır. Bunların en dikkat çekeni de özellikle lale motifli çiniler, Osmanlı çini sanatının en başarılı örneklerinden sayılır. Caminin şadırvanı sol tarafta yer almaktadır.

Caminin yerinde önce Halil Efendi Mescidi vardı. Bu mescidin yeri çukurda kaldığı için Mimar Sinan, mescidin altına dükkânlar yaparak bir subasman meydana getirdi. Rüstem Paşa Camii, mescidin yerinde kuruldu.

 

Rüstem Paşa Camisini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Sibel

2 thoughts on “Muhteşem Rüstem Paşa Camii

  1. I’ve been browsing on-line more than three hours lately, yet I never found any fascinating article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you probably did, the web might be a lot more helpful than ever before.

Bir cevap yazın