Muğla’nın Neyi Meşhur

Muğla’nın Neyi Meşhur

Muğla, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ege Bölgesi’nde, topraklarının küçük bir kısmı Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil bölgeleri ile ünlü ildir. 2010 TÜİK verilerine göre merkez ilçeyle beraber 12 ilçesi, 49 belediyesi ve 396 köyü vardır.

Antik Karya bölgesinin en eski yerleşimlerinden biri olan Muğla, bilinen tarihi boyunca başlangıçta Anadolu’nun yerli halkı Karyalıların, ardından kısmen ve kısa dönemler halinde Mısır, Asur ve İskit işgallerinin, zamanla da özellikle kıyılarda Helenistik kolonizasyon hareketinin egemenliği altında kalmıştır. Önce Medler, daha sonra Persler Muğla’yı idareleri altında almışlar ve bölgeyi bir satrap aracılığıyla yönetmişlerdir. Büyük İskender’in ordularıyla gelişinde Muğla bölgesi bir Karya satrapı tarafından yönetilmekte idi.
‘Karya’ isminin bölgeye MÖ 3400 yıllarında gelen kavimlere önderlik etmiş ‘Kar’ isimli bir komutandan kaynaklandığına ilişkin tezler öne sürülmektedir. Bölge çağlar boyunca Karya olarak anılmış ve kuzeyde Söke, Aydın, Nazilli üzerinden başlayıp güneyde Dalaman Çayının denize döküldüğü yerde biten Karya bölgesi, kuzeyinde Lidyalıların, güneyinde Likyalıların ve Anadolu içlerinde de Frigyalıların hüküm sürdüğü bölgelere komşu olmuştur.
kavimleri Karya bölgesine kıyılardan başlayan çok uzun bir süreçte nüfuz etmişlerdir. Knidos (Datça yarımadasının ucu) ve Halikarnas (Bodrum) ile başlayan Helen kolonizasyonu ile zamanla Daldala (Dalaman), Stratonikea (Yatağan Eskihisar), Nakrasa (Karakuyu), Akassos (Bozüyük) ve Fethiye çevresinde de Telmessos, Xantos (Kınık), Patara (Minare) ve Tlos (Eşen) kentleri kurulmuştur.

Bodrum
Bodrum

 

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
Çamur Banyosu
Datça
Dalyan
Fethiye
Fethiye

 

Halikarnas Balıkçısı
İztuzu Plajı
Kaunos Antik Kenti
Kaunos Antik Kenti
Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi
Keramos Antik Kenti
Keramos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti
Knidos Antik Kenti
Labranda Antik Kenti
Labranda Antik Kenti
Letoon Antik Kenti
Letoon Antik Kenti

Marmaris

Marmaris Çam Balı
Milas Halıları
Ölüdeniz
Saklıkent Kanyonu
Sedir Adası
Sığla Ağacı ve Yağı
Beyaz Bodrum Evleri
Beyaz Bodrum Evleri

Bu makaleyi bilgisayarınıza PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız: Muğla’nın Neyi Meşhur

Sibel

Bir cevap yazın