Muazzam Rize Kalesi

Muazzam Rize Kalesi

Rize ilimizin tarihini anlatan ne yazikki fazla eserleri bulunmamaktadır. Bunların başında merkez de bulunan Rize Kalesi tek tarihi yapıdır.

Rize Kalesi ne yazık ki günümüze kadar tam olarak ortaya çıkarılmamıştır. Rize il merkezinde bulunan Rize Kalesi’nin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bunu belirten bir kitabe de günümüze gelememiştir. Kale ilk yapılışında İç Kale ve Aşağı Kale’den meydana gelmiş, İç kalenin Cenevizliler döneminde kullanıldığı bilinmektedir. Bizans imparatoru Jüstinyen döneminde (527–563) yeniden inşa edilmiştir. Kenarları düzgün olmayan yamuk bir plan gösteren iç kale, 150 metrelik doğal bir yükselti üzerine kurulmuştur. Kale duvar kalınlıkları yaklaşık 1,5 metre olup, yarım daire planlı 5 kuleye sahiptir. Aşağı kale ise, surlarının bazı bölümleri dikkatimizi çekmektedir. Alexios döneminde(1297–1330) yapılan kale surlarıyla benzerlik göstermesi nedeniyle aynı döneme tarihlenmektedir. Zamanında iç kaleden kuzeydoğu ve kuzeybatı yanlara açılarak uzayan ve denize ulaşan surlarla çevriliydi.

Bizans döneminde aşağı surları da inşa edilerek kullanılan Rize Kalesi, Osmanlılar döneminde de onarılarak kullanılmıştır. Rize’ye yolunuz düşerse mutlaka bu eşsiz kaleyi görmenizi isterim.

Sibel

One thought on “Muazzam Rize Kalesi

Bir cevap yazın