Muazzam Oltu Kalesi

Muazzam Oltu Kalesi

Erzurum’un Oltu İlçesi birçok önemli tarihi eser barındırmaktadır. Oflu büyük bölümü Karadeniz Bölgesi’nde, küçük bir bölümü de Doğu Anadolu Bölgesi’nde kalan, Erzurum İli’ne bağlı bir ilçe olan Oltu, doğusunda Şenkaya, kuzeyinde Olur ve Artvin iline bağlı Yusufeli ilçesi, batısında Uzundere ve Tortum, güneyinde Narman ilçesi ile çevrilidir.

İlçe merkezinin de içinde bulunduğu Oltu Çayı vadisi dışındaki toprakları engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Bu eşsiz ilçenin en önemli tarihi yapısı kuşkusuz Oltu Kalesidir.  Kale Oltu Çayı kıyısındaki tepe üzerinde bulunan kale M.Ö IV. Yüzyılda yapılmıştır. Oltu Kalesi Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Osmanlı dönemlerinde onarılmıştır. Ancak bu onarımları belirten bur kitabe günümüze gelememiştir. Osmanlı döneminde bir süre kervansaray olarak da kullanılmıştır. Oltu Kalesi kesme taştan yapılmıştır. Günümüze dış kale ile surları gelememiştir. Bugün yalnızca iç kale görülebilmektedir. Kalenin kuzeyindeki iki burçtan biri türbe olarak kullanılmıştır. Ayrıca kale içerisinde bulunan hamam da diğer bölümlere göre çok daha iyi durumda günümüze gelebilmiştir.

Oltu’ya yolunuz düşerse sizlere Pişen Oltu Cağ Kebabından da tatmanızı öneririm, geleneksel olarak cağ adı verilen küçük şişte ya da cağsız kesilerek tabakta servis edilir.200 yıllık önce bir ahçının düğün için sarısaz köyünde ürettiği biliniyor. Görüp tatmanızı can-ı gönülden isterim.

Sibel