Milli Bayramlarımız

Milli Bayramlarımız

Yılın birçok döneminde yapılan kutlamalar ile milli bayramlar, Türk insanının gönlünde ayrı bir yere sahip. Gençlik bayramı, çocuk bayramı, zafer bayramı, Cumhuriyet bayramı derken herkesin tek yürek olduğu milli bayramları bu yazımızda sıraladık…

1) Çocuk Bayramı 

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı, aynı zamanda TBMM’nin de açıldığı gün. 1979 yılının çocuk yılı ilan edilmesinin ardından, çocuk bayramlarında her yıl dünyanın dört bir yanından çocuklar ülkemizde ağırlanmaktadır.

2) Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs 1919 tarihini anmak için de kutlanan Gençlik Bayramı, yurdun dört bir yanında törenlerle kutlanıyor. Gençlere armağan edilen bu bayram da milli bayramlarımız arasında yer alıyor.

3) Zafer Bayramı 

Her yıl 30 Ağustos tarihinde kutlanan Zafer Bayramı, yılın dört bir yanında yapılan törenlerle kutlanıyor. Milli bayramlarımız arasında yer alan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yurdun dört bir yanından gelen insanlar, Ankara’da Anıtkabir’i ziyaret eder ve yapılan törenlere katılır.

4) Cumhuriyet Bayramı 

Cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gün olan 29 Ekim’de Türkiye ve Kıbrıs’ta kutlanan Cumhuriyet Bayramı, Atatürk’ün “en büyük bayram” dediği bayramdır. 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edildikten sonra, kutlamalarına 1925’te başlanan bu bayram, her yıl büyük bir coşku ve şölenle kutlanıyor.

Kubra

Bir cevap yazın