Mevlana Celaleddin Rumi- Mevlana Müzesi

Mevlana Celaleddin Rumi- Mevlana Müzesi

Mevlana Celaleddin Rumi- Mevlana Müzesi

Konya’da yer alan müze 1926 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Mevlana Türbesi olarak da bilinen müze dört fil ayağı üzerine yapılmıştır.

2007 yılında UNESCO Mevlana Yılı ilan etmiştir. Mevlana’nın hoşgörü felsefesi yıllarca etkinlikler ile anılmış ve yıllarca anlatılmıştır.

Tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra Mevlevi dergâhı, Türk ve İslam kültüründeki önemi sebebiyle korunarak müze haline getirilmiştir.

Mevlana Celaleddin Rumi’nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) ismiyle anılan türbesi dergâh eşyaları ve değerli elyazmalarının saklandığı yerdir. Ayrıca burada bugünün kemanlarının atası sekiz telli keman, sabır taşları ile Galileo’nun asıldığı dönemde astroni dersi vermek için kullandığı küre bulunmaktadır.

 

Mevlana Celalettin Rumi yüzyıllar boyunca kendini bilme ve aşka dayalı olan felsefesi insanları etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir.

 

Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle.. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla..! – Mevlana Celaleddin Rumi

Sibel E