Mesir Macunu Şenlikleri 2016

Mesir Macunu Şenlikleri 2016

Bu yıl 476. sı gerçekleşen Mesir Macunu şenlikleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da dolu dolu geçiyor. 2016’da 19-24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen ve bitimine az bir zaman kalan bu festivalde birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Peki, meşhur Manisa Mesir Macunu’nu nereden geliyor?

Dönemin padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi Hafsa Sultan’ın Manisa’da olduğu bir dönemde hastalanması ve üzerine çeşitli baharatların kullanılarak şifa niyetine macun hazırlanması ile derdine derman bulunması üzerine geleneksel bir tat haline gelen Mesir Macunu, tam 41 baharatın bir araya getirilmesi ile hazırlanan bir macundur. Hafsa Sultan, şifayı bu macunda bulunca, halka da bu macundan dağıtılmasını talep eder ve zaman içinde bu macun önemli bir şifa haline gelir. 1539 yılından bu yana bir gelenek haline gelen Manisa Mesir Şenlikleri, günümüzde hala baharın gelişi ile kutlanan, bir festival havası yaşatan şenliklerdir.

Hem Mesir macununu hem de Manisa’yı tanıtmak amacıyla uluslararası olarak gerçekleştirilen ve birçok etkinliğe de ev sahipliği yapan Manisa Mesir Macunu Şenlikleri kapsamında bu yıl milli yüzme takımımız da bir gösteri gerçekleştirdi. Şenliğe Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı yerlerinden gelen misafirlere de ev sahipliği yaptı. Her yıl büyük bir özen ve eğlence ile geçen festivalde meşhur mesir macunu festivale katılanlardan büyük ilgi görüyor.

Kubra

Bir cevap yazın