Mermerin Kaynağı: SARIYAHŞİ

Mermerin Kaynağı: SARIYAHŞİ

İnsanları ve güzelliği bakımından muazzam bir ilçe olan Sarıyahşi, mermer ithalatı ile de ilçeye önemli katkılarda bulunmaktadır. Tarihi açıdan da zengin olan Sarıyahşi ilçenin ziyaretçileri her geçen gün artmaktadır. Sarıyahşi ilçesini birde bizim yazımız ile tanıyınız…

AKSARAY İLİNİN İLÇESİ

Sarıyahşi, İç Anadolu bölgesinde yer alan Aksaray ilimizin güzide ilçelerindendir. 1957 yılında Sarıyahşi kasaba olmuştur. Bu güzide kasaba Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı iken, 15.06.1989 tarihli ve 3587 sayılı kanun ile ilçe olup Aksaray iline katılmıştır. Aksaray iline uzaklığı yaklaşık 110 kilometredir. Aksaray iline en uzak ilçedir.

SARIYAHŞİ ADI NEREDEN GELİYOR

Sarıyahşi, nedir nereden geliyor tam olarak bilgi verilmemektedir. Bu eşsiz ilçe hakkında İbrahim Hakkı Konyalı’ya ait Abideleri ve Kitabeleri ve Şereflikoçhisar Tarihi adlı eserinde Sarıyahşi ilçesinin adı Yahşi Han olarak geçmektedir. Yahşi Han önemli bir Türk askeri olduğu ve yaralı askerleri ile Sarıyahşi’den geçerken vefat ettiği söylenmektedir. Bunun üzerine Sarı olarak bilinen Sarıyahşi ilçenin adının yanına Yahşi eklenmiştir.  Yahşinin kelime anlamı güzel anlamına gelmektedir. İlçenin anlamı ise Sarı Güzel’dir.

İLÇENİN İDARİ YAPISI

Sarıyahşi ilçesine bağlı 6 adet şirin köy yer almaktadır. Bu şirin köyler ilçeye olan uzaklıkları ortalama 5-12 kilometredir. Bu eşsiz ilçeler Boğazköy köyü, Demirciobası köyü, Yaylak köyü, Sipahiler köyü, Bekdik köyü, Yenitorunobası köyüdür.

SARIYAHŞİ’NİN GEÇİM KAYNAĞI

İlçenin geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarım ürünleri Arpa, Nohut, Şekerpancarı ve Buğday’dır. Hayvancılık olarak da çoğunlukla küçükbaş hayvana bakılmaktadır. İlçe merkez ve köylerinde moderm tarım uygulanmaktadır. En önemli gelir kaynakları Pancar ve Fasulyedir.

GRANİT MERMERİ İLE MEŞHUR

Sarıyahşi, özellikle granit mermeri ile meşhurdur. İlçeye bağlı olan Sipahiler ve Yaylak köylerinde granit taşı çıkarılmaktadır. Ünlü olan granit taşı dünyanın pek çok noktası sevkiyatı yapılmaktadır.

GÜZELLİK ABİDESİ: BOĞAZKÖY GÖLETİ

Sarıyahşi ilçesinin Boğazköy köyüne yaklaşık 2,3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Boğazköy göleti eşsiz güzelliği ile gezi severleri büyülemektedir. Gezi severler gölette balık tutabilme imkânları bulunmaktadır. Ayrıa kamp kurup sevdiklerinizle keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

YAKINLARINDAKİ GÜZELLİK: HİRFANLI BARAJ GÖLÜ

Sarıyahşi’nin yakınlarında yer alan Hirfanlı baraj gölü görenleri büyüleyecek derece güzeldir. Gölde tekne gezisi yapabilirsiniz. Gölün kıyısında belediyeye ait sosyal tesis, park ve mesire alanı yer almaktadır. Baraj gölünde tatlı su levreği, sazan ve yayın balığı bulunmaktadır.

ŞİFALI DOĞAL KAYNAK SUYU

Sarıyahşi ilçesi ve Bekdik köyü arasında yerli halk tarafından içmece diye anılan kaynak suyu bulunmaktadır. Yöre halkı tarafından suyu sabah aç olarak içildiğinde çeşitli iç hastalıklarından kurtuldukları söylenmektedir.

KOLAY ULAŞIM

Sarıyahşi’ye ulaşım oldukça basittir. Toplu taşıma araçları ile Şereflikoçhisar, Aksaray ve Kırşehir’den belirli saatlerde kalkan araçlar ile Sarıyahşi’ye kolayca ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile de kolayca ulaşabilirsiniz.

SARIYAHŞİ SİZ DEĞERLİ SEYAHAT SEVERLERİ BEKLİYOR

Sarıyahşi, çeşitli güzellikleri ve sevecen insanları ile gezi severleri beklemektedir. Mutlaka bu eşsiz yere gitmenizi ve bol bol resimler çekmenizi öneririm. Sarıyahşi siz değerli gezi severleri bekliyor. Sağlıcakla kalın.

Facebook: facebook.com/secreturkey

Instagram: instagram.com/secreturkey

Twitter: twitter.com/secreturkeycom adreslerinden bizleri takip edebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sibel

One thought on “Mermerin Kaynağı: SARIYAHŞİ

Comments are closed.