Merak Edilen Sümela Manastırı

Çoğu insanın gidip görmek istediği bir yerdir Sümela manastırı.

Söylentilere göre Meryem Ana adına kurulmuş olan manastırın Sümela adını (siyah) anlamından gelen (melas) sözcüğünden alındığı halk arasında söylenmektedir.Sümela Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan Altındere köyünde bulunmaktadır. Manastır Karadağ’ın eteklerinde kayalıkların üzerinde kurulmuştur.

Genelde Manastırlar şehir dışında ormanlık alanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulur. Sümela Manastırı da bu geleneklere uymaktadır. Manastırın MS. 195 tarihlerinde inşası başlandığı bilinmektedir. Kilisenin içi fresklerle kaplıdır. En dikkat çeken fresklerin başında Meryem figürleri Gürcülerin kullandıkları gürcü modana şeklinde çizilmiştir. Yapısı itibariyle Kapadokya kiliseleri tarzında yapılmıştır. Maşatlık mevkiinde de benzeri bir kilise mevcuttur. Kilisenin kuruluşu hakkında çok fazla bilgi bilinmemektedir. Osmanlının fethinden sonra manastırda herhangi bir değişme olmamıştır. Ziyaret Saatleri ise şu şekildedir ;
Nisan-Ekim Yaz Açılış Saati      =  09:00

Nisan-Ekim Yaz Kapanış Saati   =  18:00

Kasım-Mart Kış Açılış Saati        = 08:00

Kasım-Mart Kış Kapanış Saati     = 17:00 ve gişeler müze kapanış saatinden yarım veya bir saat önce kapanmaktadır. Giriş ücretleri ise; 8 TL’dir. Manastırın başlıca bölümleri ise; Ana kaya kilisesi, birçok şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma’dır.

meryem anaTu119.tif

Trabzon’a yolunuz düşerse mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Sibel

One thought on “Merak Edilen Sümela Manastırı

Bir cevap yazın