Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Doğu Karadeniz bölgesine yolunuz düştüyse eğer görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri Mençuna Şelalesi.

Artvin il sınırı içinde yer alan Mençuna Şelalesi Arhavi ilçesi Kamilet Vadisi içerisindedir. Arhavi ilçesinin en çok ziyaretçi çeken yeri konumunda ola şelale 100 metre yükseklikten akmaktadır. Vadiden akarak süzülen sular 200 metre sonra Kamilet deresine dökülmektedir.

Şelale ziyareti için en etkili zaman Nisan, Mayıs ayları, bu aylar şelale daha yoğun akmakta ve görsel olarak daha çok cezp etmektedir. Kar erimesinin olduğu zamanlarda şelalenin görkemli olduğu zamanlardandır.

Doğayı seven, doğa içinde olmaktan mutluluk duyan biriyseniz bu doğa harikası yere uğramanız gerektiğini bilin. Buranın havası, taşı, toprağı, suyu ve şırıl şırıl akan şelalesi ile insanı büyülemekte.

Mençuna Şelalesi’ne geldiğinizde burada ne yapabilirsiniz birazda bundan bahsedelim.

Mençura şelalesine ulaşmadan önce Çifte Kemer Köprü önünden geçilir. Bu köprüde durup hatıra fotoğrafı çekinebilirsiniz. Mençura şelalesine ulaşma noktasında yer alan restaurantta  nefis yemekler tadabilirsiniz.

Asma köprüden geçerek patika yollarda dolaşıp kendinizi doğaya bırakabilirsiniz. Şelaleye giden yolda birçok hatıra fotoğraf çekinip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Hatta eşiniz ile romantik bir yürüyüş için ideal bir yer olabilir. Trekking ve bitki gözlemciliğini seven birisi iseniz Mençuna sizin için ideal bir yer. Bu aktiviteler en çok tercih edilen aktivitelerdir.

 

Şelaleye nasıl ulaşabilirim diyorsanız ulaşımı çok kolay,

Arhavi ilçesine oldukça yakın bir mesafede yer alır. Arhavi Çifteköprüyü geçtikten sonra sağ yoldan devam ederek ilerleyin. Mançura Konaklarını geçtikten sonra ulaşımızın çok kolaydır.

 

Sibel E