Mart Ayı Festivalleri

Mart Ayı Festivalleri

Son yıllarda lüks tatil anlayışı yerine sıra dışı coğrafyalarda yapılan, yöresel gelenekler ve tatlar peşinde koşmaya bıraktı. Dünyanın dört bir köşesinden önümüzdeki ay yapılacak olan karnavalları sizin için derledik. Yapmanız gereken tek şey, sokağa çıkıp eğlenen insanların arasına karışmak.

CALLE OCHO (Miami/Amerika)

festivaller

Yıl boyu tatil modunda yaşayan insanların kenti Miami, Atlas Okyanusu kıyısında, beyaz kumlu sahilleri, masmavi denizi ve ünlülerin takıldığı neon ışıklı birbirinden farklı gece kulüpleriyle insanı adeta büyüleyen bir güzelliğe sahip. Küba’dan gelen göçmenlerin yaşadığı Little Havana’da kutlanan Calle Ocho ise en eğlenceli festivallerden biri. Bu yıl 13 Mart’ta başlayacak olan Calle Ocho’da binlerce insanın sokakları doldurduğu renk, ses ve ışık gösterilerine tanık olacak ve kendinizi bir anda sokaklarda dans ederken bulacaksınız.

EKINOKS (Meksika)

mart-ayi-festivalleri

Gündüz ile gecenin eşit olduğu 20 Mart, Maya Takvimi’nde de çok özel bir öneme sahip. Bu tarihte Maya tapınakları çok özel bir ışık oyununa sahne oluyor ve binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Tapınakların içinde en ünlü olanı, ülke turizminin en gözde merkezlerinden Cancun’a iki saat mesafedeki Chichen Itza antik kentinin Kukalca tapınağının basamaklarında S’ler çizen iki başlı yılan gölgesi. Kukulkan ismi bu yılandan geliyor. Tapınağın dört bölümünde doksan birer basamak yer alıyor.

LAS FALLAS ( İspanya)

dunya-festivalleri

İspanya’nın en ünlü festivallerinden Las Fallas, Valencia kentinde bu yıl 15 Mart’ta başlayarak ayın 19’una kadar sürecek. Festivalin kökeni, 18. Yüzyılda marangozların kış bitiminde aydınlatma eşyalarını atölyelerinin önünde yakmasına dayanıyor. O günden beridir kenti halkı Fallaslar yapıp 19 Mart’ta yakıyor. Günümüzde, Valencia’da 700’den fazla büyük ve küçük Fallas yakılıyor. Festival boyunca havai fişek gösterileri, sokak eğlenceleri düzenleniyor.

Kubra

Bir cevap yazın