Mardin’in Neyi Meşhur

Mardin’in Neyi Meşhur

Mardin’de kültür, çağlar boyu yerleşik olan uygarlığın izlerini taşır. Mardin ili önemli tarihsel ve kültürel mimari zenginliklere sahiptir. Bu zenginliğin turizm alanında en iyi şekilde değerlendirilmesi halinde ilin kalkınmasına ve ülke turizmine büyük katkı sağlayacağı kuşkusuzdur.
Dünü bugün, dünden getirdiklerini gönlünden; geçmişten geleceğe sunan, tarihi tarihle özümsetmek, yaşayıp yaşatabilmek ayrıcalığı nedeniyle, tarihin en eski Hıristiyan topluluğu Süryanilerin köklü kültürü ve çeşitli uygarlıkların izleriyle bezenen Mardin’de engin hoşgörü şehrin ötesine ulaşmaktadır. Ezanların Çanlarla kardeşçe ve birlikte yankılandığı bu medeniyetler şehrini görmek istemez misiniz?
Son yıllarda sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlayan Mardin, tarihi ve kültür yapısı ile Unesco’nun “Dünya Mirası Kenti Listesine” girmeye adaydır. Kültür Varlıklarının belgelenmesi korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması önem arz etmektedir. İlimiz merkez ve İlçelerinde Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğünce tescil edilmiş 665 adet binamız mevcuttur.

Dara Harabeleri
Dara Harabeleri
Deyrul Zafaran Manastırı
Mardin Kalesi
Mardin Kalesi
Mardin Seccadesi
Mardin Seccadesi
Mardin Taş Evleri
Mardin Tiftik Battaniyesi
Mardin Tiftik Battaniyesi
Telkari Gümüş İşlemeciliği
Zinciriye Medresesi
Zinciriye Medresesi

Bu makaleyi bilgisayarınıza PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız: Mardin’in Neyi Meşhur

Sibel

3 thoughts on “Mardin’in Neyi Meşhur

Bir cevap yazın