Mardin’de Ne Yenir?

Mardin’de Ne Yenir?

Kültürel ve tarihi bir kent olan Mardin, kendine has dokusu ve mimarisi ile Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında. Taş evleri, bugüne kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış toprakları ve kültür farklılığı ile Mardin’in kendine has birçok özelliği var. Onlardan biri de mutfağı. Farklı kültürlerin bir arada yaşadığı şehrin mutfağında özellikle kebaplar ön planda. Türk damak zevkine hitap eden birbirinden güzel lezzetlerin yer aldığı Mardin mutfağı; kebapların yanı sıra, çorbaları, tatlıları, hamur işleri ve daha birçok lezzeti ile de denemeniz gereken mutfaklardan. Peki, Mardin’de ne yenir? Şehrin en güzel yöresel yemekleri hangileridir? Buradan ne yemeden geri dönmemelidir?

Kebap

mardin-de-ne-yenir-5

Mardin’in kebapları bir hayli meşhurdur. Tadı damağınızda kalacak birbirinden güzel kebapların tadına bakabileceğiniz Mardin’de fiyatlar da büyük şehirlere oranla daha uygun.

İçli Köfte

mardin-de-ne-yenir-4

İçli köfte sevenlerdenseniz, Mardin’de bu lezzeti tatmadan geri dönmeyin. Mardin’in yöresel yorumu ile hazırlanan kızarmış içli köftesine bayılacaksınız.

Kaburga Dolması 

mardin-de-ne-yenir-3

Bu lezzet burada oldukça meşhur. Bayramlar, iftarlar derken kalabalık sofralarda sıkça karşılaşabileceğiniz kaburga dolması, Mardin’in meşhur yöresel lezzetlerinden.

Harire Tatlısı 

mardin-de-ne-yenir-2

Kebabın üzerine güzel bir tatlı ziyafeti çekmek isterseniz, Mardin mutfağının sevilen lezzeti hariri tatlısını deneyebilirsiniz. Üzerinde ceviz ile süslenerek servis edilen bu tatlı, damağınızda hoş bir tat bırakacak.

Çiğ Köfte

mardin-de-ne-yenir-

Özellikle etli çiğ köfte burada oldukça meşhur. Hangisini yerseniz yiyin, yanında Meşhur ev yapımı bol köpüklü ayranlardan içmeyi ihmal etmeyin.

Kubra

One thought on “Mardin’de Ne Yenir?

Bir cevap yazın