Mardin’de Ne Yapılır?

Mardin’de Ne Yapılır?

Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde yer alan Mardin, kültürel ve tarihi yapıları, binlerce yıllık geçmişi, farklı inanç ve kültürleri bir araya getiren ortamı, kervansarayları, hanları, camileri ve daha birçok mirası ile Türkiye sınırları içinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tarih boyunca Ermeniler, Kürtler, Yahudiler, Araplar, Türkler ve daha birçok topluluğun bir arada yaşadığı Mardin, doğuda “medeniyetler şehri olarak biliniyor. Mardin’de güzel, doya doya bir gezi için ortalama 3-4 gününüzü ayırmanız yeterli. Peki, Mardin’de ne yapılır?

Mardin Evlerini Görün 

mardin-de-ne-yapilir-5

Tam anlamıyla bir Mardin turu yapmak istiyorsanız, taş işçiliğinin usta bir örneği olan meşhur Mardin evlerini görmeden geri dönmeyin. Yarım gününüzü, şehrin sokaklarında yürüyerek, birbirinden güzel taş evlerin fotoğraflarını çekerek geçirebilirsiniz.

Mardin Kalesi’ne Gidin 

mardin-de-ne-yapilir-4

“Mardin’de ne yapılır?” diyorsanız, şehrin meşhur kalesini görülecekler listenize ekleyebilirsiniz. Tarihi 10. yüzyıla kadar uzanan bu kaleden şehrin eşsiz manzarasını da izlemek mümkün.

Ulu Camii’yi Ziyaret Edin 

mardin-de-ne-yapilir-3

Mardin’in meşhur Ulu Cami’sini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. 1176’ya kadar dayanan kökeni ile şehrin en eski camisidir.

Birinci Cadde’de Gezin 

mardin-de-ne-yapilir-2

Mardin’in merkezi olarak kabul edilen Birinci Caddeyi de gezmelisiniz. Mardin müzesi de yine bu caddenin meydanında bulunuyor. Müze eskiden Süryani Patrikanesi’ydi.

Çarşıları Gezin

mardin-de-ne-yapilir-

Mardin’de gezebileceğiniz çarşılar arasında Kayseriye, Kapalı Çarşı, Bakırcılar Çarşısı, Un Çarşısı yer alıyor. Sevdiklerinize hediye almak ya da Mardin’de  alışveriş yapmak için bu çarşıları tercih edebilirsiniz.

Kubra

Bir cevap yazın