Malatya Mutfağı

Malatya Mutfağı

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Malatya mutfağına yöresel lezzetler hakim. Kurutulmuş gıdaların, meyvenin ve turşunun bolca bulunduğu şehirde yemek ve tatlılarda da bu tatların kullanıldığını görüyoruz. Onun yanı sıra bulgur, et ve süt de Malatya mutfağı yemeklerinde ana malzemelerin başında geliyor. İşte Malatya mutfağı ve en sevilen yemekleri…

Kağıt Kebabı 

malatya-mutfagi-yemekleri-6

Malatya mutfağında etin ön planda olduğunu yukarıda söylemiştik. Şehrin yöresel lezzetlerinden biri olan kağıt kebabı, yağlı kuzu etinin biber, soğan, patlıcan, domates gibi malzemeler ile fırında pişirilmesi ile yapılıyor. Etin fırında yaklaşık 3 saat piştiğini de belirtelim.

Köfte

malatya-mutfagi-yemekleri-5

Et ile yapılan köftenin yanı sıra Malatya’nın ekşili köftesi, içli köftesi ve sıkma köftesi de oldukça meşhur. Et ve kıyma ile yapılan köftelerde ise klasik köftelerin yanı sıra; patates köftesi, ıspanak köftesi gibi sebze temelli köfteler de tercih ediliyor.

Analı Kızlı 

malatya-mutfagi-yemekleri-4

Türkiye’nin farklı yörelerinde farklı yapılış tarzları olsa da, Malatya’nın en meşhur lezzetlerinden biri. Kıyma, nohut, bulgur gibi malzemeler ve üzerinde sos ile servis edilen Analı Kızlı, bölgede en sevilen köfteli yemeklerden biri.

Kurşun Geçmez Köftesi

malatya-mutfagi-yemekleri-3

Bu da Malatya’da meşhur bir diğer köfte. Haşlama şeklinde pişirildiğinden diğer köftelerden lezzeti biraz daha farklıdır.

Kulak Çorbası

malatya-mutfagi-yemekleri-2

Malatya yöresinin en sevilen çorbalarından biridir. Özellikle Ramazan sofralarında sıkça yer alır.

Sümüt Pilavı

malatya-mutfagi-yemekleri-

Malatya mutfağında özel bir yere sahip olan bulgur ile yapılan bu pilav, ince bulgurla yapılır ve Malatya’ya özgü lezzetlerden biridir.

 

Kubra

Bir cevap yazın