Kuş Cenneti; Karataş Gölü

Kuş Cenneti; Karataş Gölü

 

1985 yılında yaban hayatı koruma alanı seçilen Karataş Gölü, Burdur Tefenni ovasında yer alan küçük ve sığ bir tatlı su gölüdür. 1190 hektarlık alana sahip göl Karamanlı ilçe sınırlarında yer almaktadır. Uluslararası sulak alanlar listesinde yer alır.

Karataş Gölü, Burdur Karamanlı yolu üzerinde Karataş Tepesi ve Kağılcık Dağları önünde yer alır. Suyu tatlı olan bu göl geniş sazlık alanlarına sahiptir. Bu alanlar sayesinde kuşların kışlama ve üreme gerçekleştirir. Av ve Yaban Hayatı Koruma alanı olan bu göl ayrıca sulama amaçlı da kullanılmaktadır.

 

Burdur Karamanlı yolu üzerinde bulunan Göl aynı zamanda Antalya – Serik bölgesine de yakındır. Göl Sazlık alanları ile meşhurdur.Gölde ençok yayın balığı bulunmaktadır.

El değmemiş harika ötesi bir doğaya sahip olan gölde kuş ve balık çeşitliliği oldukça fazladır. Bünyesinde barındırdığı kuş türleri; Boz Sakarca Kazı, Fiyu, Gri Balıkçıl, Büyük ve Küçük Ak Balıkçıl, Elmabaş Patka, Çamurcun, Boz Ördek, Çamurçulluğu vb. kuş türleridir. Ayrıca gölde balık çeşitlerinden en çok yayın ve sazan yer almaktadır.

 

 

Tatlı su gölü olan Karataş Gölü geniş bir alanı kapsayan sazlıklar ve göle özgü endemik yapılar neticesinde pek çok açıdan zengindir. Özellikle su kuşları için barınma ve üreme merkezi olan bu göl besin açısından oldukça zengindir. Her mevsim eşsiz güzelliğe ev sahipliği yapan bu göl gidip görülmeye değer yerler arasındadır.

 

 

 

.

Sibel E