Kuran Kalesi Ziyaretçi Akını

Kuran Kalesi Ziyaretçi Akını

İslam dünyası için önemli bir yere sahip olan Kuran Kalesi, Eskiden Arapça yazılı çeşitli evrak, makbuz, dua gibi kağıtların ve kitapların kuran diline saygısızlık etmemek için çöpe ya da yere atılmasını önlemek üzere yıllarca Kuran küçük koni şeklinde peri bacasının içinde biriktirilmiştir.

Kuran Kalesi adını böyle almıştır. Kuran Kalesine yakın iki yerde daha buna benzer biriktirme yeri bulunmaktaydı. Fakat ne yazık ki zaman içinde biriken bu kağıt ve kitaplar kaybolmuştur.

Sürekli aktif olan kale bir çok ziyaretçi tarafından akın akın ziyaret edilmektedir. Kuran Kalesi Nevşehir ilimizin Uçhisar ilçesinde bulunmaktadır. Uçhisar hakkında bilgi vermek gerekirse; Volkanik bir tüf platosu üzerinde yer alan tepe ve vadilerden oluşmaktadır. Nevşehir il sınırları içinde yer alan dağlardan Oylu Dağı (1642 m.), Akdere Dağı (1543 m.), Kermil (Gemil) Dağı (1486 m.), Kepez Dağı Uçhisar’dan görülmektedir. Bu dağların tepelerinde bulunan oyuklarda eski dönemlerde yaşam sürüldüğünü gösteren izler bulunmaktadır.Uçhisar Nevşehir şehir merkezine 7 km. uzaklıktadır. İl merkezinin doğusunda, Ürgüp’ün 12 km. batısında ve Avanos’un 10 km. güneyindedir.

Uçhisar karayoluyla batıdaki Aksaray’a, doğudaki Kayseri’ye ve güneydeki Niğde’ye 80 km. mesafede olup, büyük Kapadokya üçgeninin tam merkezindedir.

Sibel