Korykos: Kızkalesi/ Mersin

Günümüzün en önemli Turizm merkezi olan Mersin Kızkalesi 8139 nüfuslu,  denizdeki kayalıklar üzerine kurulu il merkezine 60km uzaklıktaki yerleşim yeridir. M.Ö 3000 yılına dayanan tarihi ile geçmişin izlerini hala bünyesine barındıran dört mevsim ziyaretçi akınına uğrayan bir turizm merkezidir.

Kızkalesine geçmişten bugüne birçok uygarlık ev sahipliği yapmıştır. Tarihi adı Korykos olan Kızkalesinin her alanı tarihi dokuya sahiptir.

Kızkalesi Efsanesi

Pek çok yerin olduğu gibi kız kalesininde bir efsanesi bulunmaktadır. Efsaneye göre KryKos kralının  kız çocuğunun olması için sürekli tanrıya dua etmektedir. Sonunda duaları kabul olan Kralın güzeller güzeli bir kızı olmuştur.  Kralın kızı yıllar geçtikçe daha da güzelleşmekte ve herkese karşı yardımsever olmaktadır.  Bu durumu çevredeki insanların ve hatta Tanrının bile çok hoşuna gitmiştir. İnsanların ve özellikler Tanrının sevgisini kazanmıştır.  Yıllardan bir gün kenti bir bilgiç ziyaret etmiştir. Kral kızının geleceğini öğrenmek için bilgiçten yardım istemiş ve kızının geleceğinin nasıl olacağını öğrenmiştir. Bu bilge adam kralın kızının bir yılan tarafından sokulacağını ve öleceğini belirtmiştir. Bu durumun hiçbir şekilde değişmeyeceğini, kızının bu durumun kaderinin olduğunu belirtmiştir.

Kral bu duruma içten içe üzülsede kızına bu durumdan bahsetmemiş ve kızı için kale karşısına kıyıya yakın mesafedeki bir adacığa kale yaptırmıştır. Bu şekilde kızını yılandan koruyacağını düşünmektedir. Birkaç hizmetçiyle kızını kaleye gönderir. Durumun farkında olmayan kız çok üzülmüş ve günden güne kederden eriyip tükenmekteymiş. Kralın kızının canı bir gün Tarsus Beyazı üzüm çekmiş ve kaleye saraydan üzüm gönderilmiştir. Saraydan gelen bu üzüm sepetinin içine yılan gizlenmiş ve kaleye ulaşmıştır. Yılan kızı sokmuş ve kız ölmüştür.

 

 

 

Sibel E

Bir cevap yazın