Köprüçay-Köprülü Kanyonu

 

KÖPRÜÇAY

Antik çağdaki adı Eurymedon  olan Köprüçay Kanyonu Isparta Sütçüler yakınlarında Toros Dağlarında doğan, dar ve derin kanyonlardan geçerek Serik yakınlarından Akdeniz’e dökülür.

Köprüçayın aşağı çığırında sulama sistemi yer almaktadır.  Serik  ovasının tamamı sulanmakta iken Manavgat ovasının bir bölümü sulanmaktadır.

Köprüçay bir yılda 3065 hm³ su taşımaktadır. Çayda Capoeta antayensis ve Pseudophoxinus fahrettini endemik balık türleri yaşamaktadır. Çay üzerinde 96 MW Kurulu güce sahip Beş konak II Hidroelektrik santrali yapılmıştır.

Oluk Köprü

Oluk Köprü 2.yy’da yapılmış Roma yapıtıdır. Çay üzerinde iki tane köprü yer alır. Pisidia uygarlığına ait Selge ve Pednelissos ile Pamphylia’ya ait Aspendos ile Side antik kentlerini birbirine bağladığı için önemli bir köprüdür.

Belkıs (Köprüçay) köprüsü

Belkıs (Köprüçay) köprüsü nehrin aşağısında Aspendos ve Side kentlerini birleştiren bir köprüdür. En büyük olanı 17m yüksekliğe ulaşan 7 kemeri bulunmaktadır. 4.yy’da Romalılar tarafından yapılmıştır. Bozulmayıp günümüze kadar ulaşmıştır.

 

 

KÖPRÜLÜ KANYONU

 

Isparta’nın Aksu ilçesinde Dedegöl dağında doğup Antalya Serik Boğaz Kentten Akdeniz’e dökülür. 160 km’lik yol boyunca akışı sayesinde mucizelere vesile olmaktadır.  Köprüçay çıktığı yolculukta birçok kanyondan geçip etrafındaki pınarlar sayesinde Irmağa dönüşüyor. Kanyon çıkışında sertleşerek akmaya devam ediyor. Bu özelliği ile de Rafting için uygun konum sağlıyor.

Çayın Bolosan köyünde ve Beşkonak beldesi arasında yer alan kanyon vadisi Köprülü Kanyon Milli Parkı ilan edilmiştir.   Piknik ve kamp yapılabilen alanda, balıkta avcılığı da yapılmaktadır.

Köprülü Kanyonu uzunluğu 14 km’dir. Kanyon 100 m kenar yüksekliğe sahiptir. Türkiye’nin en önemli rafting alanlarından biridir.

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı

1973 yılında milli park ilan edilmiştir. Antalya- Manavgat’ta yer alan bu milli park Bolasan ve Beşkonak arasında yer alır. Ortasından Köprüçay akan 14km uzunluk, 10metre derinliği bulunan Köprülü kanyonu çevresinde yer alır.

Sedir ormanları ve Kapadokya Peri bacasına benzer taş oluşumları bulunmaktadır. Köprüçay üzerinde yer alan taş köprü günümüzde de kullanılmaktadır.

Milli parkta yaşayan hayvanlar; geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, tavşan, porsuk, kurttur. Köprü çayının coşkun akma özelliği ile bol oksijenli olması bol miktarda alabalık bulunmasını sağlamaktadır.

Selge  antik şehir kalıntılarından tiyatro, agora, Artemis ve Zeus tapınakları, sarnıçlar ve su kemerleri gibi tarihi alanlar bulunmaktadır.  Oluk, Kocaçay’da Büğrüm köprüleri ile Köprü çay güzelliğine güzellik katmaktadır.

Konaklama imkanı için ağaç evler ile günübirlik ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği özel işletmeler Beşkonak ve Karabük köylerinde yer almaktadır.

 

Sibel E

Bir cevap yazın