Konyanın İncisi İnce Minareli Medrese

Konyanın İncisi İnce Minareli Medrese

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere ev arkadaşımın tavsiyesi üzerine Konya ilimizi geziye gittik. Gördüklerimizi size anlatmak istiyorum. Sizlere eşsiz bir Medrese hakkında bilgiler  vermeye çalışacağım.  Bu Eşsiz Medresenin adı İnce Minareli Medresesidir. İnce Minareli Medrese Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus zamanın’da  Vezir Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından, hadis ilmi öğretilmek için 663 H.(1264 M.) yılında inşasına başlanmıştır.

İnce Minare Medrese
İnce Minare Medrese

Yapının şaheseri ise o eşsiz günlerin büyük mimarlarından Keluk bin Abdullah’tır. Darü-l Hadis Selçuklu Devrinin avlusu kapalı medreseleri grubundadır. Tek eyvanlı bir yapı olan medrese Selçuklu devri taş işçiliğinin en güzel örnekleri arasında yerini almaktadır.

İnce Minareli Medrese’nin doğusunda taçapı,  giriş kemerinin iki tarafında yer alan üçer küçük sütun ve kemer kavsarası bitkisel ve geometrik motiflerle süslendirilmiştir. Cepheden bakıldığında fark edilemeyen bu mekân, binanın esas eyvanı için simetri teşkil etmektedir. Kubbeye geçiş pandantiflerle sağlanmıştır. Kubbe kasnağında kûfi yazı ile “El-Mülkü-Lillah” “Ayet’el Kürsi” yazılıdır. İlk gördüğümüzde göğüsümüz kabarmaktadır.

 

 

Gidip görmek isteyenler arkaşlar için yol tarifi vermek gerekirse;  Konya merkezin Zafer çarşısında bulunmaktadır. Bu eşsiz müze Her gün açıktır. Giriş üçreti ise: 5 TL’dir. Yeni bir heyecan dolu makalede görüşmek üzere arkadaşlar.

Sibel

Bir cevap yazın