Konya Mutfağı Yemekleri

Konya Mutfağı Yemekleri

Yemek kültürünün oldukça gelişmiş olduğu Konya’da zengin bir mutfak sizi bekliyor. Buraya geldiğinizde tadı damağınızda kalacak onlarca yemek ve tatlı var. Aslında bir çok yemeğini tanıyor ve biliyoruz. Yine de her şeyde olduğu gibi Konya yemeklerini de memleketinde yemek bir başka. Merak edenler için en sevilen ve en lezzetli Konya yemeklerini bu yazımızda bir araya getirdik…

Erik Dolması 

konya-mutfagi-yemekleri-

Dolmanın hemen her çeşidinin yapıldığı bir mutfak Konya mutfağı. Erik dolması da onlardan biri. Kendine has aroması, lezzeti ve kokusu ile bu mutfağın en sevilen lezzetlerinden biri. Kuru eriklerin doldurulması ile yapılır ve hafif bir lezzete sahiptir.

Mevlana Böreği 

konya-mutfagi-yemekleri-2

Konya, Mevlana şehri olarak da bilinir. Şehrin en güzel böreklerinden birine de Mevlana böreği adı verilmiştir. Hem şekli hem de tadı ile bir daha yemek isteyeceğiniz bir lezzet.

Tirit 

konya-mutfagi-yemekleri-3

Konya mutfağının en meşhur lezzetlerinden biri daha. Et yemeklerinin bol olduğu bu mutfakta tiritin yeri de ayrıdır. Bu yemeğin en lezzetli yanlarından biri de içinde tandır ekmeği kullanılmasıdır.

Gıgırdaklı Höşmerim

konya-mutfagi-yemekleri-4

Höşmerim aslında çok fazla yörede yapılan bir tatlıdır. Konya mutfağı içerisinde ise bu tatlının kuyruk kıkırdağı ile yapıldığı da görülür. Konya’ya has bir tatlı olan gıgırdaklı höşmerim, kendine has tadı ile sevilen bir tatlıdır.

Patlıcanlı Calla 

konya-mutfagi-yemekleri-5

Patlıcanlı yemekler Konya’da oldukça meşhur. Patlıcanlı calla da onlardan biri. Genellikle koyun eti ile yapılan bu yemekte et ve patlıcanın uyumu damağa hitap ediyor.

Saç Arası 

konya-mutfagi-yemekleri-6

Bamya Çorbası 

konya-mutfagi-yemekleri-7

Kenevir Helvası 

konya-mutfagi-yemekleri-8

Kubra

One thought on “Konya Mutfağı Yemekleri

Bir cevap yazın