Kış Turizm Merkezleri

Kış Turizm Merkezleri

 

 

Kış Turizmi;  kayak sporunu gerçekleştirmeye uygun karlı ve eğimli alanlara yapılan seyahatler ve konaklama vb. faaliyetlerin bütünü olarak tanımlanır.  Kış turizmi günümüzde yaz turizmi kadar popüler hale gelmiştir. Öyle ki gelişmiş ülkelerde kış turizm için kullanılacak eğimli ve karlı alanların geliştirilmesine önem göstermişlerdir.

Ülkemizde de eğimin fazla olması neticesinde birçok kış turizm merkezi mevcuttur.

 

Kış Mevsiminin vazgeçilmezlerinden Kış Turizm Merkezlerine yer verdiğimiz bu yazımızda Türkiye’de yer alan Kış Turizm Merkezlerinin Listesi yer almaktadır.

 1. Ağrı – Bubi Dağı
 2. Ankara – Elmadağ
 3. Antalya – Saklıkent
 4. Bingöl – Yolaçtı
 5. Bitlis – Merkez
 6. Bolu – Kartalkaya
 7. Bursa – Uludağ
 8. Elazığ – Sivrice Hazarbaba
 9. Erzincan – Bolkar
 10. Erzurum – Palandöken
 11. Gümüşhane – Zigana
 12. Isparta – Davraz
 13. İzmir – Ödemiş Bozdağ
 14. Kastamonu – Ilgaz
 15. Kars – Sarıkamış
 16. Kayseri – Erciyes

 

Türkiye ülkenin konumu itibariyle kış turizm yönünden oldukça zengin bir ülkedir. Fakat bu potansiyel günümüze kadar yeterince kullanılamamıştır. Kış turizmi Türkiye’de daha çok iç turizme hitap etmektedir. Bu durum Türkiye’nin Deniz Kum güneş imajlı olması ve yaz turizmine daha fazla önem verilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu durumun düzeltilmesi için uluslar arası kış turizm fuarlarına katılıma önem verilmesi gerekir. Öyle li Türkiye Moskova ve Kiev  kış turizm fuarında katılımıyla kış turizmi için ülkemizi ziyaret eden yabancı turist sayısı artmıştır.

Sibel E

Bir cevap yazın