Kırşehir Hirfanlı Baraj Gölü

Kırşehir Hirfanlı Baraj Gölü
Hirfanlı Baraj Gölü
Hirfanlı Baraj Gölü

Merhaba arkadaşlar uzun bir süre sonra tekrar birlikteyiz. Bugün sizlere Kırşehir ilimizde bulunan Hirfanlı Baraj Gölü hakkında bilgiler vermeye uğraş vereceğim. Öncelikle kapsadı alan hakkında bilgiler vermek gerekirse; Kaman, Kırşehir Merkez, Evren, Şerefli Koçhisar Yüzölçümü: 26.300 ha.

Hirfanlı Barajı bilindiği üzere rlektrik üretmek, taşkınları önlemek ve sulamada kullanmak amacıyla 1959 yılında tamamlanan ve 8 Ocak 1960 tarihinde işletmeye açılan Hirfanlı Barajı, Tuz Gölü’nün kuzey doğusunda Kızılırmak üzerinde yer alan büyük bir barajdır.Araştırmalara göre Hirfanlı Baraj Gölü’nde, son yıllarda bulunan en yüksek su kuşu sayısı 133.809’dur. Doğal güzelliği açısından da oldukça meşhur olan göl çok büyük olması sebebiyle, alanın tamamı aynı gün içerisinde sayılamamakta, bu nedenle de alanda kışlayan gerçek su kuşu sayısının daha da fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Baraj Gölü Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü adına tescili yapılan 137.400 m2’lik bir alanda; rafting federasyonları, gençlik kampları, üniversiteler ve eğitim merkezleri tarafından su altı sporları, yelken, kürek, kano gibi faaliyetler de düzenli olarak düzenlenmektedir. Gidip görmenizi can-ı gönülden isterim.

Yeni bir makalede tekrardan görüşmek ümidi ile dostlarım.

Sibel

Bir cevap yazın