Kırklareli’nin Neyi Meşhur

Kırklareli’nin Neyi Meşhur

Kırklareli, tarihi yapıları bakımından Osmanlı kültür mirasına sahip zengin illerden biridir”, demek doğru olmayacaktır! Mevcutlar arasında cami, hamam, imaret, şehitlik, çeşme, köprü ve türbeler yer almaktadır.
Fatih Sultan Mehmet’in, İstanbul’u fethetmek için kullandığı bir kısım topların döküldüğü Fatih Dökümhanesi’nde ise düzenleme çalışmaları hâlen devam ediyor. Demirköy ilçesinde bulunan ve İstanbul’un fethi sırasında kullanılan topların döküldüğü dökümhanenin çevresi teller ile koruma altına alınmış ve çevre temizliği yapılmıştır. Dökümhanede üniversiteler tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarına yaz aylarında devam edilmektedir. Fatih Dökümhanesi’nden günümüze fırın bacası ve temel seviyesinde duvarlar kalmıştır. Dökümhanenin dönemin bölgedeki en modern işletmesi olduğu varsayılmaktadır.
Dupnisa Mağarası’nın daha rahat ziyaret edilebilmesini sağlayacak tedbirler alınmıştır. Kırklareli Valiliği tarafından hazırlanan “Dupnisa Mağarası Düzenleme Sistemi Projesi” uygulaması tamamlanmıştır. Proje ile mağaranın aydınlatması sağlanmış ve gezi yolları ve giriş bölümü çevre düzenlemesi yapılmıştır.

Alpullu Şeker Fabrikası
Arasta (Bedesten)
Arasta (Bedesten)
Dupnisa Mağarası
Hamitabat Doğalgaz Santrali
Kırklareli Dereköy
Kırklareli İğneada
Kırklareli Kastro
Kırklareli Kıyıköy

Bu makaleyi bilgisayarınıza PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız: Kırklareli’nin Neyi Meşhur

Sibel

Bir cevap yazın