Kilis Salih Ağa Kasteli

Kilis Salih Ağa Kasteli
Salih Ağa Kasteli
Salih Ağa Kasteli

İyi akşamlar gönül dostlarım bugün sizlere güzel bir Kastel hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bilindiği üzere Kilis’in güzel Kastelleri vardır. Bunlardan birtaneside Salih Ağa Kastelidir. Kastel Kilis’in hayırseverlerinden Kaçikzade Salih Ağa tarafından 1855 yılında yaptırılmıştır. Bilmiyen arkadaşlar için Kastel’in sözlük anlamı çeşmedir.

Girişleri ise özen gösterilip sivri kemerler ile örtülmüştür. Kastelin musluğunun altında taş bir tekne mevcuttur. Çeşmenin sırtında ise iki yanında maşrapa koymak için niş şeklinde iki adet maşrapalık için yer bulunmaktadır. Dikkat çeken özelliği ise taş yazıtının etrafı bitki ve zincir desenlerine benzetilmesidir. Yazıt sivri kemerlerli bir pano içerisinde yer almaktadır. İlk yapıldığı yıllarda bir eve dayanan çeşme ev yıkılması sonucunda tüm ihtişamı ile açıkta kalmıştır. Ne yazık ki gönümüzde çeşmenin suyu kesilmiştir. Söylenen dostlara göre çeşmenin suyu İlezi bölgesinde bulunan beş ayrı su kaynağından sağlanıyormuş.

 

Bu eşsiz Kasteli görmek isteyen arkadaşlar için; Kilis şehir merkezi Tabakhane Mahallesinde Tabakhane Cami yakınlarında bulunmaktadır.  Tekrar görüşmek üzere dostlarım. Birlikte nice günlere iyi ki varsınız arkadaşlar.

Sibel

3 thoughts on “Kilis Salih Ağa Kasteli

Bir cevap yazın