Kayseri’nin Neyi Meşhur

Kayseri’nin Neyi Meşhur

Selçuklu medeniyetinin ve mimarisinin en özgün eserlerini barındıran, Erciyes ile kış turizmine imkan sağlayan, Soğanlı ve Erdemli vadileri ile Ürgüp ve Göreme kadar görsel ve tarihi zenginlikler ile Kapuzbaşı şelaleri ve yedi göller ile yurdun en güzel doğal güzelliklerine sahip olan Kayseri ili, ülkemizin yaz turizmi hariç her turizm dalında ciddi potansiyeli olan ender illerimizden birisidir.

Kayseri turizm potansiyeli oldukça yüksek bir illerden biridir. İlin başlıca turizm dalları; tarih turizmi, dağ turizmi, kış turizmi, foto safari, av turizmi, göl turizmi, kaplıca turizmi ve akarsu balıkçılığı bakımından zengindir. Alt ve üst yapıların geliştirilmesi, pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine önem verilmesi ile birlikte bu potansiyelden daha fazla yararlanma imkanına sahiptir.

Yıllar içinde gelişme gösteren yerli ve yabancı turist ziyaretleri artan bir hızla devam etmektedir. 1990’lı yılların ortalarında 150 civarında seyreden turist sayısı 2005 yılı itibarıyle %100’e yakın bir artış göstererek 300.000’lere dayanmıştır.

Bünyan Halısı
Erciyes Dağı Kayak Merkezi
Gesi Bağları
Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi
Kapuzbaşı Şelaleleri
Karatay Hanı
Kayseri Kalesi
Kayseri Kalesi
Kayseri Mantısı
Kayseri Pastırması
Kayseri Sucuğu
Sultansazlığı Kuş Cenneti
Talas Kenti
Talas Kenti

Bu makaleyi bilgisayarınıza PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız: Kayseri’nin Neyi Meşhur

Sibel

Bir cevap yazın