Kayseri Mutfağı Yemekleri

Kayseri Mutfağı Yemekleri

Geleneksel ve lezzetli tatlarla dolu Kayseri mutfağında genellikle et ve unlu malzemelerle yapılmış yemekler yer alıyor. Örneğin mantı, Kayseri ile özdeşleşmiş bir lezzet. Türkiye’nin her yerinde yapılan Kayseri mantısının asıl özelliği bir yemek kaşığına 9 mantının sığmasıdır. Herhangi bir restoranda yediğinizde büyük mantılar tabaktaki yerini alırken, Kayseri’de yiyeceğiniz mantı için durum daha farklıdır. Genellikle hamur işi lezzetleri ile bilinen Kayseri mutfağının geleneksel bir diğer lezzeti de pastırmadır.

kayseri-mutfagi-yemekleri-

Bu mutfağın vazgeçilmez yöresel lezzetlerinden biri olan pastırmanın ünü Türkiye’nin dışına da çıkmış durumda. Yöresel yemekleri lezzetlendirmek için sıkça kullanılan pastırmanın tadı Kayseri’de bir başka; yolunuz Kayseri’ye düşerse bu yöresel pastırmanın tadına bakmadan geri dönmeyin. Zengin tarihi ile bilinen Kayseri, lezzetli mutfağı ile de anılıyor. Türk damak zevkine hitap eden lezzetleri ile Kayseri mutfağında kebap da yerini alıyor. Özellikle tas kebabı, orman kebabı ve yoğurt kebabı bu mutfağın en lezzetli yemeklerinden. Kayseri’yi ziyarete gelen turistlerin bir diğer tercihi de içli köfte oluyor.

kayseri-mutfagi-yemekleri-2

Kayseri’nin sevilen lezzetlerinden biri olan içli köfte, buranın yöresel mutfağındaki yerini alıyor. Onun yanı sıra eriştesi, sucuk içi, etli yaprak sarması, mantı çorbası, bamya çorbası ve develi cıvıklısı da Kayseri mutfağını temsil eden yiyeceklerden. Bu mutfakta genellikle etli ve kalorisi bol yemeklerle karşılaşıyoruz; Akdeniz mutfağında olduğu gibi zeytinyağlı ve sebze yemekleri pek tercih edilmiyor. Osmanlı döneminde de çok meşhur olan Kayseri mutfağı’nın vazgeçilmez bir diğer lezzeti ise soğan yahnisi. Bu yemek de genellikle bayramlarda yapılıyor; özellikle kurban bayramlarında…

Kubra

Bir cevap yazın