Kastamonu Mutfağı

Kastamonu Mutfağı

Yöresel yemekleri ile lezzetli bir mutfağa sahip olan Kastamonu, hem yiyecek hem de içecek yönünden zengin bir mutfaktır. Binlerce yıl boyunca farklı medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yapan bölgede, yemek kültürü de zengin bir çeşitliliğe sahiptir. 500’den fazla yemeği olduğu belirlenen Kastamonu mutfağının en sevilen lezzetlerini bu yazımızda bir araya getirdik…

Taşköprü Kuyu Kebabı

kastamonu-mutfagi-7

Kastamonu’nun en sevilen lezzetlerinden biri olan kuyu kebabı, Taşköprü yöresi ile özdeşleşti. Kastamonu’nun kuzeyinde kalan Taşköprü’ye geldiğinizde merkezde bulunan kebapçıda kuyu kebabı yiyebilirsiniz. Genellikle sabahları yenilen kebabı öğleden sonra bulmak biraz zor olabiliyor. Bu nedenle kuyu kebabı için buraya giderseniz, otelden ya da evden erken çıkmanızı öneriyoruz.

Keşkek

kastamonu-mutfagi-6

Tavuklu ya da etli olmak üzere iki farklı şekilde hazırlanan keşkek buğdaydan hazırlanan bir yemektir ve Kastamonu mutfağının en ünlü lezzetlerinden biridir. Özellikle kurban bayramlarında keşkek en çok tüketilen yemeklerden biridir.

Banduma

kastamonu-mutfagi-5

Kastamonu yöresinde “banduma” olarak da bilinen ıslama bandırma sözcüğünden gelmektedir. Yufka, tavuk eti, ceviz içi, tereyağı gibi malzemeler ile yapılan ve yörenin en pratik yemeklerinden biri olan banduma, Kastamonu dışında genellikle ıslama olarak bilinmektedir.

Etli Ekmek

kastamonu-mutfagi-4

Türkiye’nin farklı bölgelerinde de yapılan bir lezzet etli ekmek. Kastamonu mutfağı yemekleri arasında da farklı bir tarif ile karşılaşıyoruz.

Bunlar da yine Kastamonu mutfağında yer alan yiyecekler;

Simit Tiridi

kastamonu-mutfagi-3

Pastırma 

kastamonu-mutfagi-2

Sarımsak 

kastamonu-mutfagi-

 

Kubra

Bir cevap yazın