Kariye Müzesi

Kariye Müzesi

Mozaikleri ile ünlü olan Kariye Müzesi İstanbul’da Karagümrük semtinde Edirne kapı bölümünde bulunmaktadır.

Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan yapı ilk dönemlerde kilise, fetihten sonra 1511 yılında Vezir Hadım Ali Paşa tarafından camiye çevrilmiştir. Kariye 1948’den bu yana Kariye Müzesi olarak hizmet vermektedir. Kariye sözcüğünün anlamı ise eski Yunancada kent dışı ve kırsal anlamına gelmektedir. Türkiye’deki en eski kiliseler arasında, ve içinde en fazla mozaik’e sahip olanıdır.

Müzenin önemli eserleri ise 1948-1958 yıllarında Amerikan Bizans Enstitüsü tarafından yapılan restorasyon sırasında mozaik ve freskolar üzeri açılarak tam olarak ortaya çıkmıştır. Komnenoslar döneminde ise önemli dini merasimlerden olan saray şapeli olarak kullanılmıştır. Kariye tipik Bizans yapısıdır. Dışarıdan tuğla duvarlıyla oldukça sade görülmesine karşı içi çok süslü bir yapıdır. Dikkatimizi çeken yan duvarlarda bulunan çocuk İsa’yı taşıyan Meryem ve bir aziz mozaiği yer verilmiştir. Gidipte bu eşsiz mozaikleri ve freskoları görmenizi isterim.

Mimarisi açısından oldukça görkemli görülmektedir. Mutlaka Ziyaret edip bu eşsiz yeri görmenizi kolaylıkla tavsiye edebilirim.

Sibel

Bir cevap yazın