Kariye Müzesi Hakkında Bilgi

Kariye Müzesi Hakkında Bilgi

İstanbul, Fatih, Kariye Cami sokakta bulunan ve Bizans döneminden günümüze kadar gelmeyi başarmış bir yapı olan Kariye Müzesi, önceleri kilise olarak kullanılmış ve İstanbul’un fethinin ardından cami olarak kullanılmıştır. Bizans mimarisinin örneklerinden biri olan müzenin geçmişi 6. yüzyıla kadar gidiyor. Cami olarak kullanımının 20. yüzyılda sona ermesinin ardından 1956 yılında müze olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüze ulaşıncaya dek birçok kez onarımdan geçen müze, Türkiye tarihinde en fazla mozaiğe sahip kilisedir.

kariye-muzesi-tarihi

Dışarıdan oldukça mütevazi görünen müzenin mimarisi, mermer süslemeleri, mozaik ve fresko sanatı ile içine girildiği anda görkemli ve bir tarihi eser görünümü ile büyülemektedir. Mozaiklerle süslü olan müzede özellikle cennet mozaiği mutlaka görülmelidir. Müzenin en önemli özelliği freskleridir. İstanbul’u tanımak isteyen birinin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Burayı ziyaret ederken birbirinden güzel eserleri, mozaik ve freskleri çözebilmek için yanınızda bir rehber olması sizin için çok daha iyi olacaktır.

Kariye Müzesi Ziyaret Bilgileri

kariye-muzesi-hakkinda-bilgi

Müzeye giriş 15 TL’dir. Yaz sezonunda 09:00 ile 19:00 arasında ziyaret edilen müze, kış sezonunda ise 09:00 ile 16:30 saatleri arasında ziyaret edilmektedir. Müze haftanın her günü açıktır.

Kariye Müzesi’ne Nasıl Gidilir? 

kariye-muzesine-nasil-gidilir-

Fatih/Edirnekapı’da bulunan müzeye; otobüs, metrobüs ya da tramvayı kullanarak ulaşabilirsiniz. Edirnekapı Suriçi durağındaysanız; 41AT, 41ST,75M, 77MT, 93M hatlarını kullanabilirsiniz. Edirnekapı otobüs durağından ise; 28, 31E, 32, 35D, 36A, 37E, 38, 38B, MR12 hatlarını tercih edebilirsiniz. Müzeye 336D Yeniköy-Edirnekapı otobüs hattını kullanarak da ulaşım mümkün.

Kubra

Bir cevap yazın