Karabük Kardemir Demir Çelik Müzesi

Karabük Kardemir Demir Çelik Müzesi

Demir-Çelik denildiği zaman kuşkusuz ilk akla gelen il Karabük’tür.

Karabük Türkiye’nin ilk demir çelik sanayisini kurulduğu yerdir. İşletmenin içerisinde 1984 yılında Demir-Çelik Sanayi Müzesi kurulmuştur. Müzenin kurulmasında amaçlanan mantık ise çağdaş teknolojiyi, yeni oluşumları bu konudaki gelişen teknolojiyi ilerideki nesillere aktarmaktadır.

 

Müzede demir ve çelik sanayi ile ilgili malzeme fotoğraflar bir araya getirilmiştir. Müzede elde edilen ilk ürünler, döküm modelleri, demir-çelik yapımında kullanılan hammaddeleri içeren örnekler, çeşitli profiller, köşebent örnekleri sergilenmektedir. Bunun yanı sıra yan üretim tesislerinde elde edilen maddeler, ağır sanayi tesislerinin makine yedek parçalarının modelleri, istatistik şemaları, TV ve radyo verici anten direklerinin maketleri, Türkiye’de yapılan buharlı lokomotifler, dizel lokomotifleri ve raylı vinç maketleri onları tamamlamaktadır.

 

Müze aynı zamanda Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 14.6.1984 tarih ve 5382 sayılı yazısı gereğince de, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış olup, Karabük çevresinde bulunan her türlü tarihi eser öncelikle müze yetkililerine haber verilecektir.

Demir-çelik sanayisinde en ileride derecede olan Karabük iline ziyaret ettiğinizde mutlaka bu müzeyi de ziyaret etmenizi öneririm.

Sibel

One thought on “Karabük Kardemir Demir Çelik Müzesi

Bir cevap yazın