Kanatlı Denizatı Mücevheri Almanya’da

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Karun Hazinesi’nin en önemli parçası olan Kanatlı Denizatı mücevherinin Almanya’da bulunduğunu söyledi.

Bakan Günay, Uşak Müzesi’nden çalınan milyonlarca liralık değerindeki tarihi eserin Almanya’da bulunduğunu belirterek, “2005 yılında Uşak Müzesi’nden çok önemli bir çalıntı, bir soygun gerçekleşmişti. O soyguna sebebiyet veren sahtesiyle önemli eseri değiştiren müze müdürü 10 yılın üzerinde ceza aldı ve şuanda yeni bir infazla da karşı karşıya. Daha önce Metropolitan Müzesi’nden beklediğimiz Uşak bölgesine ait Harun Hazinesi diye bilinen eserlerin en önemli parçası Kanatlı Denizatı diye bilinen altın ve milyonlarca değerindeki bir mücevher, Bir Türkiye hazinesi Almanya’da bulundu. Türk ve Alman makamları arasında eserin Türkiye’ye ait olduğu konusunda mutabakat gerçekleşti. Şimdi yasal süreci takip ediyoruz” dedi.

Eserin kısa bir süre içerisinde Türkiye’ye getirileceğini belirten Bakan Günay, “Sanıyorum çok kısa bir zaman süre içerisinde yıl başında değil ama gelecek yılın ilk tarihlerinde Kanatlı Denizatına , Harun hazinesinin en önemli parçalarından birisine Türkiye müzeleri yeniden kavuşmuş olacak. Uşak’ta da yeni bir müzenin temelini atıyoruz. O zamana kadar muhtemelen bunu Ankara’da sergileyeceğiz ama daha sonra ait olduğu yere dönecek. Bu Türkiye’nin son zamanlara kültür varlıklarına göstermiş olduğu duyarlılığın dünya çapında yansıma bulmasının özel sonuçlarından bir tanesidir” dedi.

Kaynak: İHA

Yazar: Mehmet

Bir cevap yazın