Kırşehir’in Gözdesi: KAMAN

Kırşehir’in Gözdesi: KAMAN

Muhteşem konumu ve cevizi ile meşhur olan Kaman ilçesi her gecen yıl daha fazla gezi severi ağırlamaktadır. Hoşgörülü insanı ve tarihi açısından oldukça zengin olan Kaman ilçesini birde bizim yazımız ile tanıyınız…

KIRŞEHİR İLİNİN GÖZDESİ

Kaman, Kırşehir’in gözde ilçeleri arasındadır. Konumu itibari ile önemli yere sahip olan ilçe, iç Anadolu bölgesinin tam ortasında yer almaktadır. Kaman tarihi; 1924 yılında belediye olmakla birlikte 1 Eylül 1944 yılında ilçe olmaya hak kazanmıştır.

İLÇENİN GEÇİM KAYNAĞI

Tarım topraklarının zengin olduğu Kaman ilçesinde yöre halkının geçim kaynağı büyük bir oranda tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.  İlçede birçok tarım polikültürü yetiştirilmektedir. Bunların bazıları; hububat, baklagil, endüstri bitkileri, sebzeler ve meyveler, yem bitkileri ve birçok tarımsal üretimde bulunulmaktadır.

KAMAN KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

Kaman kelimesi Türklerin ilk dini olan Şamanizm’den geldiği belirtilmektedir. Şamanizm’de “Gök” anlamından geldiği söylenmektedir.  Başka kaynaklarda ise, MÖ 1200-2200 yıllarında yaşamış Geomagen Kumanlardan geldiği belirtilmektedir. Bununla beraber kesin bir bilgi yoktur.

MEŞHUR KAMAN CEVİZİ

Türkiye’de ceviz denildiği zaman ilk akla gelen Kaman ilçesinde, her yıl ceviz festivali düzenlemektedir. Festival her yıl ekim ayının ilk cumartesi ve pazar günleri düzenlenmektedir. Kaman cevizinin en önemli özelliği ise, ince kabuklu yapısı ve iç kalitesinin enfes kalitesidir. Mutlaka sevdikleriniz için ceviz almanızı tavsiye ederim.

ANADOLU’NUN DENİZİ HİRFANLI BARAJI

Orta Anadolu’nun gözde denizi olarak bilinen Hirfanlı Baraj Gölü muazzam manzarası, sosyal tesisleri ve plajı ile gezi severleri büyülemektedir.  Muazzam görüntüsü denizi anımsatmaktadır. Hirfanlı Barajı, Kaman ilçesine yaklaşık 16 km uzaklıktadır. Baraj 23.300 hektarlık alanı kapsamaktadır. 8 Ocak 1960 tarihinde işletmeye açılan baraj, elektrik üretmek ve tarımsal sulama amacıyla kurulmuştur. Akşamüstü gittiğinizde bu muazzam manzara eşliğinde selfie çekebilir sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

BOZKIRAN PLAJI SAVCILI PLAJI

Güney sahiline gidemeyenler için eşsiz bir alternatif olan Savcılı Plajı, Hirfanlı Baraj Gölünün kıyısında kalmaktadır. Ailenizle güzel vakit geçirebileceğiniz muazzam yerlerden birisidir. Sevdiklerinizle denize girebilir, piknik alanları da piknik yapabilir ve günlük ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz yerler mevcuttur. Yaz aylarında oldukça rağbet görmektedir. Ortalama yılda 30 bin e yakın araç girişi olmaktadır. Giriş ücreti 10 TL’dir.

DADALOĞLU KÜLTÜR PARKI

Ünlü Halk ozanı Dadaloğlu, yaşamının son zamanlarını Kamanda geçirmiştir. Kaman merkezde onun anısını yaşatmak için park yaptırılmıştır. Parkta Dadaloğlu anıtı yer almaktadır. Kamana yolunuz düşerse mutlaka bu parkı görmenizi tavsiye ederim.

ÜNLÜ HALK OZANININ MEZARI

Dadaloğlu aslen Adana’da doğup büyümüştür. Hayatının son zamanlarını Kaman ilçesinde geçirmiştir. Kaman ilçesine birçok hizmette bulunmuş ve yöre halkı tarafından sevilen birisi olmuştur. Dadaloğlu vefat ettikten sonra Kaman ilçesine gömülmüştür. Mezarı Dadaloğlu Kültür Parkının yer aldığı Ziyarettepe’dedir.  Yöre halkı ve Kaman ilçesine ziyaret eden gezi severler tarafından en sık ziyaret edilen bir yerdir.

KUŞ KALESİ

Ömerhacılı Kasabası’nın ortalama 1,5 km kuzeybatısında yer almaktadır. Bu eşsiz kale sarp bir kayalık üstüne inşası yapılmıştır. Kuş kalesi Hitit döneminde inşa edildiği bilinmektedir. Kale 1630 metre yüksekliğe sahiptir. Kaman ilçesine 3 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Mutlaka gitmenizi can-ı gönülden isterim.

ÖMERHACILI KALESİ

Ömerhacılı kalesi, kaman ilçesine 12 kilometre uzaklıktadır. Ömerhacılı kabasının yakınlarında yer alan Baran dağının, dik ve sarp olan yamaçlarına kurulmuştur. Kalenin kimin tarafından inşa edildiği bilgisi net değildir. Bizans ya da Roma döneminde inşası yapıldığı düşünülmektedir. Pek çok medeniyet tarafından kullanılmıştır.

TARİHİ KALEHÖYÜK

4 bin yıllık kültürel mirası barındıran Kalehöyük tarihi ipek yolu üzerinde yer almaktadır. Kamanda yer alan Kalehöyük 5 farklı uygarlığa ait izleri taşımaktadır. 16 metre yüksekliği sahip olan Kalehöyük 280 metre çapı ile gizemini korumaktadır. Yapı özelliği bakımından tipik Anadolu höyüğüdür.

KAMAN’A NASIL ULAŞABİLİRİM

İlçeye ulaşım oldukça basittir. Kırşehir ilinden hareket eden minibüs veya özel taksiler aracılığı ile kolaylıkla Kaman ilçesine gelebilirsiniz.

KAMANLILAR SİZ DEĞERLİ SEYAHAT SEVERLERİ BEKLİYOR

Yardımsever insanları ile gönüllerde taht kuran bu eşsiz Kaman ilçesini mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Bu eşsiz ilçede sevdiklerinizle keyifli dakikalar ve bol bol foto safarisi ile bu güzel anıları ölümsüzleştirebilirsiniz. Yeni bir heyecan dolu gezi yazısında görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Facebook: facebook.com/secreturkey

Instagram: instagram.com/secreturkey

Twitter: twitter.com/secreturkeycom adreslerinden bizleri takip edebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sibel