İzmir’in Neyi Meşhur

Doğal ve tarihi güzellikleri, turizme uygun iklim koşulları, yeterli konaklama ve ulaşım altyapısı ile İzmir, turizm potansiyeli yüksek illerimizden biridir. İl, denizi, kıyıları, dağları, yaylaları, termal suları, ormanları, Ege’ye özgü tarımsal ürünleri ve iklimi ile değişik turizm türlerinin gerçekleşmesini mümkün kılmaktadır. Kıyılarında dinlenme ve eğlence turizmi, antik kentler ve ören yerleri ile tarih-kültür turizmi, Bozdağlar’da dağ ve kış sporları turizmi, eko turizm, Şirince köyünde kırsal turizm, Balçova, Çeşme ve diğer ilçelerde termal turizm, festivalleri ve şenlikleri ile kültür turizmi, kutsal yerleri ile (Meryem Ana Evi) inanç turizmi gibi değişik turizm türlerini ilin her tarafında görmekteyiz.

İzmir‘de, turizm işletme belgeli 130, yatırım belgeli 51 tesis mevcuttur. Bu tesislerde 16491 oda ve 34715 yatak bulunmaktadır.

İzmir ili 12 aylık dönem turizm hareketlerine göre, 2004 yılı toplam girişlerin %84,94 havayolu, %17,06’sı ise denizyolu aracılığı ile gerçekleşmiştir.

İzmir’i en çok Almanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere kaynaklı turistler ziyaret etmektedir. İlde toplam 278 turizm seyahat acentesi ile 1301 profesyonel turist rehberi turizm sektöründe çalışmaktadır.

Alaçatı Turizm Merkezi
Bergama Antik Kenti
Bergama Antik Kenti
Çeşme
İzmir Asansör
İzmir Balçova Kaplıcaları
İzmir Birgi Çakırağa Konağı
İzmir Çamaltı Tuzlası
İzmir Çeşme Kalesi
İzmir Efes Antik Kenti
İzmir Foça
İzmir Kadife Kale
İzmir Kemeraltı Çarşısı
İzmir Kızlar Ağası Hanı
İzmir Kordon Boyu
İzmir Köfte
İzmir Kuş Cenneti
İzmir Kültürpark
İzmir Lokma
İzmir Meryem Ana Evi
İzmir Saat Kulesi
İzmir Selçuk
Kemalpaşa Tatlısı
Seferihisar
Seferihisar

Bu makaleyi bilgisayarınıza PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız: İzmir’in Neyi Meşhur

Sibel

Bir cevap yazın