İzmir’de Ne Yenir?

İzmir’de Ne Yenir?

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan ve halk arasında Ege’nin incisi olarak da anılan İzmir, meşhur zeytin ve zeytinyağlarının yanı sıra mutfağındaki diğer yemekleri ile de oldukça ünlüdür. Tarihten günümüze kadar gelen meşhur yemekleri, deniz mahsulleri, mezeleri ve her damak zevkine hitap eden lezzetli alternatifleri ile İzmir mutfağı vazgeçilmeziniz olmaya aday. Peki, İzmir’de ne yenir? İzmir’in yöresel yemekleri nelerdir?

BOYOZ

izmir-mutfagi-yemekleri-5

İzmir’e özgü bir lezzet olan boyoz İzmir mutfağına, yarım asır önce yöreye yerleşen Yahudiler tarafından kazandırılmıştır. Başka yörelerde pek fazla bilinmese de İzmirliler tarafından en sevilen hamurişidir.

SÜTLÜ BALIK 

izmir-mutfagi-yemekleri-4

Yolunuz İzmir’e düşerse sütlü balık yemeden dönmeyin. Deniz mahsullerinin şehirde oldukça meşhur olduğunu söylemiştik. Balık ve süt genellikle çok fazla yakıştırılan iki malzeme olmasa da sütlü balık, İzmir mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir.

KUMRU

İzmir deyince ilk akla gelen şeylerden biri de kumru oluyor. Gevrek hamuruna benzeyen ve bol susamlı bir ekmeğinin arasına çeşitli malzemelerin eklenmesi ile hazırlanan bu lezzetli sandviç, yalnızca İzmir’de değil, Türkiye’nin her yerinde bulabileceğiniz bir lezzettir.

KİRDE KEBABI 

izmir-mutfagi-yemekleri-2

İzmir dışında yaşayanların belki de daha önce adını bile duymadığı ancak yörede oldukça meşhur olan Kirde kebabı, İzmir mutfağına geçen Arnavut yemeklerinden biridir.

DENİZ BÖRÜLCESİ

izmir-mutfagi-yemekleri-

Otlar, İzmir mutfağında özel bir yere sahip. Yalnızca deniz börülcesi de değil; ebegümecinden arapsaçına, turp otundan cibeze, ısırgandan şevket-i bostana, su teresinden kuşkonmaza kadar her çeşit otu bu mutfakta bulmak mümkün. Her birini İzmir’in meşhur zeytinyağı ile yapılan yemeklerinde ve mezelerinde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler. İzmir mutfağının sevilen lezzeti deniz börülcesi salatasını ise mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

İZMİR KÖFTE

izmir-mutfagi-yemekleri-6

REVANİ

izmir-mutfagi-yemekleri-7

ŞEVKETİ BOSTAN

izmir-mutfagi-yemekleri-8

LOKMA

izmir-mutfagi-yemekleri-9

SAKIZLI UN KURABİYESİ 

izmir-mutfagi-yemekleri-10

Kubra

One thought on “İzmir’de Ne Yenir?

Bir cevap yazın