Izmir Tarihi Asansör

Izmir Tarihi Asansör

Turizm sektörü için oldukça önemli bir kent olan Izmir, Agorasından tarihi Kemeraltı Çarşısı’na kadar birçok eseri ile tam bir turizm cennetidir. İzmir Tarihi Asansörü de bağrına basan güzel bir şehirdir.

İzmir Tarihi Asansör
Birçok kültüre ev sahipliği yapan Izmir bugün bu farklı kültürlerin oluşturduğu zengin mirasını ziyaretçilerine sunmaktadır. Asansörde bu mirasın en güzel örneklerindendir. Izmir de yaşayan musevi halkın Izmire katkısı büyüktür. Asansörün hikayesi de musevi bir aileye dayanmaktadır.

 


Izmir Tarihi Asansör, 1907 yılında birbiri arasındaki yükseklik farkı sebebiyle yapılan merdivenler arası bağlantıyı sağlamak amacıyla iki caddeyi birlestirmek amaçlı yapılmıştır.

Bugün adları ile iki cadde, geçmişte ise sahil boyu ile Halil Rıfat paşa semti şehrin gelişimi adına geçmişten gelen fiziksel özellikleri sebebiyle birbirinden ayrılmıştır. Bu ayrılığın yok edilmesi ve ulaşımın daha sağlıklı olması için yapılan merdivenleri İzmir halkı Karataş Merdivenleri olarak adlandırmıştır. Tarihin derinliklerinden gelen taş ocağı kullanımın temel neden olarak görüldüğü bu ayrılığın giderilmesi için yapılan tam 155 basamaklı merdivenlerin diğer bir adı da merdivenlerin başladığı alanda oturan ailenin(Davidas ailesi) adıdır. Devidas Merdiveni olarak anılmasındaki sebepte budur.
Devidas ailesinin en büyük sakini Devidas bir gün merdivenlerden düşerek ayağını kırmıştır. Merdivenlerin indiği noktada ise yine bir başka Musevi Nesim Levi oturmaktadır. Nesim Levi bu olaya şahit olduktan sonra düşünür taşınır ve buraya bir asansör yapmayı planlar. Nesim Levi girişimi ile 1907 de insaat tamamlanır. Iki semt arası çile bitmiş ve ulaşım bu sayede kolaylaştırılmıştır. Aralarında 58 metre yükseklik ve 155 basamak fark olan sahil boyu ve Halil Rıfat Paşa semtleri asansör sayesinde rahata kavuşmuştur. Asansörden elde edilen gelir Musevi hastanesinde kullanılmıştır. 1942 yılına kadar bu şekilde devam eden işletme 1942 yılında özel isletmecilerin eline geçmiştir. Bir süre sonra da kapatılmıştır. 1980 sonrasında Anavatan Partisi zamanında belediye başkanı olan Dr. Burhan ÖZFATURA Asansörü belediye ye geçirerek aynı hizmeti sağlamak şartı ile yeni bir döneme sokmuştur.1985 ve 1993 yıllarında restorasyonlar çalışmaları yapılmıştır. Dario Moreno sokağı takviyesiyle bugünkü halini alan İzmir Tarihi Asansör, hem aynı işlevini korumakta hem de seyir terası özelliği ile ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Izmir’e yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin. Sabah 08.00 ve aksam 00.00 arası ziyaretçilere açıktır. Ayrıca bu deneyim ziyaretçilere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Sibel E