İzmir Tarihi Asansör Tarihçesi

İzmir Tarihi Asansör Tarihçesi

izmir-tarihi-asansor-hakkinda-bilgi-7İzmir’in eşi olmayan yapılarından biri olan Tarihi Asansör, şehrin turistik duraklarından biridir. Bir asır önce, Nesim Levi tarafından yaptırılan bu asansör; güzel bir şehir manzarasının yanı sıra, kültür, eğlence ve dinlenme durağı olarak da bilinir. Dönemin hayırsever iş adamı Nesim Levi’nin dik merdivenleri çıkamayanları düşünerek oluşabilecek kazaları engellemek amacıyla yaptırdığı ve Avrupa’daki örneklerinden ilham alınan İzmir tarihi asansör, iki mahalle arasında daha kolay ve hızlı bir ulaşım sağlamaktadır.

Gündüz manzarasının yanı sıra buraya, yalnızca gece manzarasını izlemek için bile gidebilirsiniz. Tarih boyunca birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapan İzmir’de Şehit Nihatbey Caddesi ve Mithatpaşa caddesi arasında bulunan bu asansör, şehrin kültürel miraslarından biridir. İki mahalle arasındaki bu yükseklik farkından oluşabilecek kazaları ve insanların yorulmasını engellemek için yapılan bu asansörün yüksekliği yaklaşık 60 metredir.

İzmir Tarihi Asansör’e Nasıl Gidilir?

izmir-tarihi-asansor-hakkinda-bilgi-5

Adres: Kılıç Reis Mahallesi, Halit Rıfat Paşa Caddesi, 35280, Konak/İzmir

Ziyaret Saatleri

izmir-tarihi-asansor-hakkinda-bilgi-4

Asansörü haftanın her günü 08:00 ile 00:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Metro ile Ulaşım

izmir-tarihi-asansor-hakkinda-bilgi-3

Üçyol’a geldikten sonra Betonyol tarafından çıkarak asansörün olduğu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Karşıyaka’dan Geliş

Karşıyaka’dan gelecekseniz vapur ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Bunun için Konak vapuruna binmeniz gerekiyor.

Burada Ne Yapılır?

izmir-tarihi-asansor-hakkinda-bilgi-

İzmir’in muhteşem görüntüsünü izlemek için Tarihi Asansör’ü ziyaret ettikten sonra yine aynı yerdeki Asansör Restaurant’ta lezzetli yemekler eşliğinde manzaranın tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. Gitmişken yemeğin üzerine bol köpüklü Türk kahvesi içmeyi de unutmayın.

Kubra

Bir cevap yazın